Asociace malého fotbalu české republiky

Zpravodaj o malé kopané v Jihlavě množil prezident v pivovaru

05. 02. | 19

Jihlava - Pouze v Praze, Brně a Olomouci hraje malý fotbal víc mužstev než v Jihlavě. V jednom z nejstarších svazů České republiky soutěže fungují už od roku 1987. Pohled do historie i současnosti malé kopané v Jihlavě navazuje na seriál představování oblastních svazů, které hrají Superligu malého fotbalu.

První soutěž vznikla v Jihlavě v roce 1987, byť už předtím se na Vysočině malá kopaná hrála. „To byly nějaké hospodské zápasy. Až v tom roce jsem v místním plátku viděl inzerát, že SSM chce založit soutěž v malé kopané,“ vzpomíná jeden ze zakladatelů a dlouholetý prezident svazu Jan Mráka na tehdejší iniciativu Socialistického svazu mládeže.

Mráka se přestěhoval do Jihlavy z Prahy, kde získal zkušenosti z Hanspaulské ligy. „Trochu jsem zavětřil a šel se podívat. Začínali jsme s deseti týmy, angažoval jsem se a pomohl s pravidly a soutěžním řádem, který jsem vlastně přivedl z Hanspaulky. Člověk, který to dělal, se za dva roky odstěhoval a soutěže jsem pak řídil sám,“ sdělil Mráka.

Brzy si vzal na starost také tvorbu zpravodaje. „Psal jsem jej na koleni a množil v pivovaru na cyklostylu. Napadlo mě, že by bylo dobré sepsat komentáře a zajímavosti,“ připomněl dlouholetý funkcionář přístroj na rozmnožování tisku, který pracoval na principu propouštění barvy blánou.

Malá kopaná se v Jihlavě postupně rozšiřovala, vrchol zaznamenala přibližně před deseti lety, kdy ji hrálo skoro 140 týmů. Nyní jich v sedmi soutěžích nastupuje bezmála devadesát a s téměř dvěma tisíci členů se jedná o největší sportovní organizaci v kraji Vysočina.

Zápasy hrají na dvou hřištích s umělou trávou třetí generace, Rošického a Na Stoupách. Mistrovský titul se uděluje vždy na jaře i na podzim zvlášť. „Byť upadá skoro všechen sport, naše základna se drží. Uvažovali jsme také o osmé lize, protože se hlásí nové týmy, v soutěžích hrajeme stabilně s dvanácti. Záleží, co jsme schopní rozumně pojmout na hřiště, bylo by hodně komplikované hrát deset lig na dobrém terénu,“ podotkl Ondřej Lapeš, který se prezidentem svazu stal před dvěma lety.

Superligu malého fotbalu hraje Jihlava od jejího vzniku, po dvou bronzových medailích v uplynulém ročníku obsadila až sedmou pozici. V české reprezentaci jí v poslední době dělají největší renomé úřadující mistři Evropy Jakub Göth s Robinem Demeterem, nebo světový šampion mezi dospělými a mistr Evropy do 21 let Daniel Kavka.

 

Malá kopaná Jihlava

Vznik svazu: 1987

Počet týmů v první sezoně: 9

Aktuální počet registrovaných členů: 1900

Aktuální počet soutěží: sedm mužských

Největší počet mistrovských titulů: 28 – FK Klasici A

- Jaroslav Kára -

Foto: Petr Hrnčíř

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70