Asociace malého fotbalu české republiky

Zpátky do minulosti: zlatá česká éra skončila v Austrálii

10. 09. | 20

Praha – Austrálie, říjen 2019, Mexiko. Tři údaje, které se pojí s koncem vlády české reprezentace v malém fotbale. Téměř rok uplynul od světového šampionátu v australském Perthu, kde národní tým vypadl ve čtvrtfinále s Mexikem a přerušil sérii úspěchů. Tímto turnajem a sedmnáctým dílem se uzavírá seriál mapující největší mezníky v historii českého malého fotbalu.


Česká reprezentace v Perthu obhajovala světové zlato z Tuniska, zároveň do Austrálie přijela v roli evropského šampiona a vítěze Continental Cupu. „Ještě asi malinko cítím zklamání. Zápas s Mexikem mě mrzí nejvíc v tom, že jsme byli vyrovnaný soupeř, až bych řekl, že jsme druhou půli hráli malinko lépe. Myslím, že naše vypadnutí nebylo úplně zasloužené, ale je to fotbal a sport, Mexičané měli malinko víc štěstí. Zklamání určitě přetrvává, ale už není tak bolestivé jako v tu chvíli,“ vracel se k turnaji český kapitán Stanislav Mařík.

Mexiko porazilo českou reprezentaci ve čtvrtfinále 2:1 a vrátilo jí porážku z finále mistrovství světa 2017 v Tunisku, kde národní tým zvítězil 3:0. „Mexiko předtím už dvakrát za sebou došlo do finále a dvakrát mu to nevyšlo. Jestli nás měl někdo porazit, tak určitě Mexiko. Škoda že jsme se nepotkali zase ve finále, bylo by to zajímavé. Aspoň bychom měli medaili, když už nic jiného, takhle jsme skončili o jeden krůček dřív, než jsme zvyklí,“ hlesl útočník Mařík, pro kterého byl australský šampionát obrovský zážitek. „Bylo skvělé podívat se do takové země. Nevím, jestli se tam ještě někdy dostanu, ale zážitek mám krásný,“ doplnil.

Přitom do australského šampionátu vstoupil český celek dvěma jednoznačnými výhrami. V úvodu zničil Singapur 17:0 a následně Chile 7:0. „Samozřejmě první dva zápasy byly jednodušší, zase jsme měli aspoň čas se seznámit s hřištěm. Umělka byla malinko jiná, víc klouzala, protože v Austrálii je větší vlhko. V tomhle měla pro nás úvodní utkání přínos, i když byla oťukávací. Soupeře jsme měli víceméně jednoduché, až se Srbskem to byl boj,“ podotkl Mařík.

Přitom o dva roky dřív vzbuzovali aspoň Chilané respekt. „Upřímně jsem z nich měl trochu obavu, v Tunisku vypadali výborně. Jenže do Perthu přijelo Chile s jiným výběrem, hráči asi nedostali víza, co jsem slyšel, takže mě v jeho týmu nezaujal nikdo ničím výjimečným,“ vzpomínal český kapitán.

Obhájci titulu prošli základní skupinou G bez ztráty bodu, když na její závěr přetlačili Srbsko 4:2. „Se Srbskem nebo Černou Horou to byla vždy spíš válka než technický fotbal. Naštěstí jsme duel se Srby zvládli, i když to bylo vyhrocené, ale i takové zápasy na mistrovství jsou. Přestože máme některé kluky menší, zvládají souboje i s většími chlapy,“ ocenil Mařík.

V osmifinále narazil český celek na vítěze prvního mistrovství světa USA a přestože svěřenci Stanislava Bejdy ztráceli v poločase dvě branky, nakonec zvítězili 5:4. „Už když se vyvíjel pavouk turnaje a věděli jsme, že půjdeme na Američany nebo Brazilce, sledovali jsme jejich poslední zápasy. Koukali jsme, jak hráli mezi sebou. Říkali jsme, že chceme Američany, ale realita byla jiná. Hodně nás překvapili, naštěstí se ukázala síla našeho mančaftu a zápas jsme otočili. Pamatuji si, že jsem zavinil penaltu, kterou Kuňa (Dominik Kunický – pozn. red.) hezky chytl. Vzpomínám na to utkání rád, že jsme ho zvládli, i díky tomu, že Američani byli takoví nafoukaní, v jejich novinách a na webu se psalo, že pro ně nejsme soupeři. Měl jsem radost, že jsme jim takhle zavřeli pusy,“ usmál se útočník.

Jenže pak přišlo čtvrtfinále a český výběr prohrál utkání na vrcholné akci poprvé od června 2017. Mexiko posléze pozvedlo trofej pro světové šampiony, když zdolalo Brazílii 4:0. To ovšem neznamená, že zlaté české časy skončily. „Pokud jsme dokázali vyhrát mistrovství Evropy i světa, měly by naše cíle být vždycky nejvyšší. Samozřejmě teď odešli z týmu nějací kluci jako Sali (Michal Salák – pozn. red.), kteří už mají věk, a musí to po nás převzít mladí. Úkol nás starších bude předat jim, co jsme vstřebali za iks šampionátů, které jsme odehráli, a pokusit se je připravit na další roky a pokračování, abychom byli pořád v topce,“ prohlásil třicetiletý Mařík.

S výběrem Staropramenu Praha už zahájil nový ročník Superligy malého fotbalu, která měla dlouhou přestávku z důvodu koronavirové pandemie. „Měl jsem trochu štěstí v neštěstí, protože když na jaře skončily fotbaly, byl jsem zraněný, takže jsem se z toho aspoň dostal. Pak mi fotbal chyběl, ale už odstartovaly Superliga i Hanspaulka, hrají se velké fotbaly. Jen doufám, že se nevymyslí něco, aby se zase všechno zavřelo nebo udělalo něco, co se nám nebude líbit,“ pronesl Mařík.

Fotogalerii z turnaje najdete zde:

Záznam čtvrtfinálového utkání je zde:

Mistrovství světa Perth 2019

Výsledky českého týmu

Základní skupina G:
ČR – Singapur 17:0 (7:0), branky: Paděra 4, Doubravský 2, Svoboda 2, Šultes 2, Jelínek 2, Koudelka 2, Levčík, Pozníček, Mařík.
ČR – Chile 7:0 (3:0), branky: 7. Koudelka, 13. Paděra, 14. Mařík, 36. Pozníček, 43. Presl, 44. Levčík, 45. Svoboda.
ČR – Srbsko 4:2 (1:1), branky: 6. Paděra, 27. Paděra, 44. Koudelka (PK), 46. Šultes – 24. Letič, 27. Tomčič.

Osmifinále:
ČR – USA 5:4 (1:3), branky: 25. Koudelka (pen.), 27. Jelínek, 28. Paděra, 31. Doubravský, 32. Paděra – 6. Tayou, 13. Doubravský (vla.), 25+2. Chilles, 37. Farber

Čtvrtfinále:
Mexiko – ČR 2:1 (1:0), branky: 20. De la Fuente, 43. Nuňez – 36. Paděra

Finále: Mexiko – Brazílie 4:0

Sestava České republiky:

Brankáři: Ondřej Bíro (Most), Dominik Kunický (Brno).
Hráči do pole: Michal Uhlíř, František Hakl, Pavel Šultes, David Pozníček, Stanislav Mařík, Tomáš Jelínek (všichni Praha), David Presl, Patrik Levčík, Bohumír Doubravský (všichni Brno), Ondřej Paděra, Jan Koudelka (oba Blanensko), Daniel Kasal (Most), Richard Svoboda (Jihlava).

- Jaroslav Kára -

Foto: Elizaveta Kuznekova

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 
0 | 100 | 200