Asociace malého fotbalu české republiky

Zpátky do minulosti: český tým do 21 let začal éru vítězně

14. 06. | 20

Praha – Nejen celostátní Ligu malého fotbalu přinesl rok 2015. Nově vznikla také česká reprezentace do 21 let, která sehrála dva přípravné duely se Slovenskem a oba vyhrála. Vzniku výběru lvíčat se věnuje osmý díl seriálu mapující největší mezníky v historii českého malého fotbalu.

U počátku stál Petr Brejla, generální manažer a vedoucí reprezentace, který k sobě přibral kouče Zdeňka Parůžka. „Přišel jsem k tomu jako slepý k houslím. Petr mě oslovil třeba půl roku před prvním zápasem se Slovenskem, že se zakládá reprezentace do jedenadvaceti let. Hned jsme se shodli, že se sejdeme předem na krátké soustředění, abychom se poznali. Šlo o první sraz, tak abychom okoukli hráče a stejně tak oni nás, abychom si nastavili principy a postupy, podle kterých chceme fungovat,“ popsal Parůžek.

Premiéru si český celek do 21 let odbyl v neděli 23. srpna 2015 ve Sportovním areálu Hanspaulka v Praze. Porazil Slovensko 5:2 a zápas přecházel prvnímu duelu Ligy malého fotbalu mezi Prahou a Brnem. Hráče na dvoudenní kemp, který bezprostředně předcházel duelu, posílali představitelé jednotlivých oblastních svazů. „Každý měl možnost vyslat svého zástupce, o kterým si myslí, že splňuje představy reprezentanta jak herně, tak i lidsky, charakterově. Víceméně soubor kluků, kteří přijeli poprvé, vytvořili základ všech úspěchů, na kterých tak předsedové a činitelé svazů mají nemalý podíl, přijeli jejich zásluhou,“ sdělil Parůžek.

Už tam se objevili hráči, kteří později pomohli k titulu evropských i světových šampionů do 21 let. Například kapitán Lukáš Haspra, gólman Václav Šlégr, obránce Petr Hulinský nebo útočník Adam Širůček. „Nerad bych na někoho zapomněl… Už na kempu jsme poznali, že se jedná nejen o fotbalově, ale i charakterově výborné hráče. Až mě to překvapilo. Čekal jsem, že hledání reprezentantů bude daleko složitější, ovšem nastavil se základ týmu, ze kterého vyšly všechny úspěchy, které máme,“ uvedl kouč.

K prosincové odvetě pak už zamířila kostra doplněná o pozdější evropské šampiony Dominika Kunického, Tomáše Maříka nebo Adam Krause. V bratislavské odvetě zvítězil český výběr 4:2. „Ke konci roku už se mluvilo o tom, že bude Euro, takže jsme stavěli tým k vrcholu reprezentačního cyklu,“ přiblížil.

Příprava národního mužstva se ovšem výrazně liší od té klubové. „Reprezentace je hodně specifická, není tam tolik trénování. Hráče vidíme párkrát za rok, víceméně spoléháme, že se připravují v klubech velkého fotbalu i malofotbalových týmech a výběrech. Díky Superlize sehráli kluci fakt těžké zápasy a měli porovnání s těmi nejlepšími hráči v České republice. Bylo znát, že jim to hodně dává a malofotbalově rostou,“ podotkl Parůžek.

Na reprezentačních srazech realizační tým především hledá vhodnou skladbu hráčů na velké turnaje. „Mistrovství Evropy i světa byly vždycky vrchol, na který celou dobu tým připravujeme a stavíme, je to trenérsko-manažerská práce. Trénink nastává až ve chvíli, kdy se na kempu řeší, kdo s kým bude hrát, jaké budou standardní situace a další detaily. Jedenadvacítka má věkové omezení, i když existují výjimky. Když skládáte tým, musíte tedy myslet na to, že s některými hráči lze počítat jen chvíli. Vrchol, jakého může hráč ve své malofotbalové kariéře dosáhnout, je nominace do A týmu. K tomu jsou vhodné zkušenosti z jedenadvacítky, která tam hráče směřuje. Každému z kluků se nepovede dostat do áčka, ale pár už jich tam bylo,“ poznamenal kouč.

Po titulu evropského šampiona z roku 2016 dovedl Parůžek v trenérské pozici český celek do 21 let o dva roky později opět v Praze také ke zlatu z mistrovství světa. „Nenapadlo mě, že budeme tak úspěšní. Soustředíte se na turnaje, jdete kemp od kempu a najednou se dostanete na mistrovství Evropy. Ani nevíte, že je tady. V tu chvíli se soustředíte jen na to, abyste tým co nejlíp složili a naladili na turnaj, abyste uhráli co nejlepší výsledek,“ sdělil Parůžek.

Se svými kolegy mužstvo pokaždé připravil výborně, ovšem po světovém šampionátu lavičku národního týmu opustil. „Až zpětně mi došlo, co jsme vyhráli a jaké získali medaile. Díky tomu, že už u reprezentace nejsem, si postupem času uvědomuji, co jsme dokázali. Hlavně mi zůstávají v paměti vzpomínky, co jsme prožili a že se nám podařilo dát dohromady takový tým. Možná to už je ohrané, ale nikde jinde jsem nezažil takovou soudržnost, jaká se vytvořila za naší čtyřleté éry. V kabině velkého fotbalu, přestože jsem tam strávil víc času, jsem neprožil tolik, co s hráči národního týmu. Intenzita je úplně jiná,“ porovnával trenér zlatých mužstev z evropského i světového šampionátu Parůžek.

Fotogalerie z prvního srazu reprezentace do 21 let zde:

1. zápas: Česká republika - Slovensko 5:2 (3:1)

Branky: 3. Haspra, 9. Mužík, 14. Blaha, 31. Širůček, 49. Hulinský – 20. Uhliarik, 32. Mozola.

2. zápas: Slovensko - Česká republika 2:4 (1:2)

Branky: 17. Mozola, 58. Ryban – 10. a 24. Blaha, 34. Krátký, 45. Kraus

- Jaroslav Kára -

Foto: Petr Vinš

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 
0 | 100