Asociace malého fotbalu české republiky

Zpátky do minulosti: české reprezentanty v USA zaskočily mantinely

30. 05. | 20

Blansko – Když vyrazili na premiérové mistrovství světa v malém fotbale, poznali čeští reprezentanti nový svět. Doslova. Nejenže jej hostily Spojený státy americké, ale také se hrála odlišná varianta s mantinely, na kterou evropská mužstva nejsou zvyklá. Turnaji z března 2015 se věnuje šestý díl seriálu mapující největší mezníky v historii českého malého fotbalu.

Prvního mistrovství světa v malém fotbale se zúčastnilo dvanáct mužstev rozdělených do tří skupin po čtyřech. Čeští reprezentanti obsadili pátou pozici. „Hrálo se na hřišti s mantinely, i nad bránou bylo asi metr a půl vysoké plexisklo. Chvilku trvalo, než jsme si zvykli. Hrál se úplně jiný systém, využívaly se odrazy, nahazovaly se balony od mantinelu, zatímco my hrajeme běžně s čárami,“ popsal blanenský obránce David Bednář.

Tak vypadalo jeho první seznámení s halovou verzi malého fotbalu, takzvaným arena nebo indoor soccerem, který je velmi populární především ve Spojených státech amerických a Kanadě, kde se také hraje profesionální liga. Padá v něm o poznání víc gólů, protože i brána je výrazně větší. „De facto se pořád nastřelovalo, hra je strašně rychlá, balon není v autu. Museli jsme si zvykat, i takticky jde o úplně jiný sport. Ale docela by mě bavilo, kdyby se hrál i tady,“ řekl reprezentant.

V základní skupině A český celek nejprve v Ontariu remizoval 5:5 se Salvadorem, pak porazil Kazachstán 7:4. „Měli jsme jen jeden trénink před prvním zápasem. Ani jsme neviděli ostatní týmy, jak hrají, až po prvním či druhém utkání jsme trošku odhadli, co máme dělat, jinak se i střídalo. Možná kdybychom předtím třeba čtrnáct dní trénovali někde na hokejovém hřišti, bylo by to zase o něčem jiném. Zkusili jsme si to a byl to fakt zážitek,“ líčil Bednář.

Na závěr základní skupiny čeští reprezentanti podlehli v San Diegu 4:5 domácím Američanům, kteří rozhodli ve dvojnásobné přesilovce. „Prohrávali jsme 1:3, nakonec jsme srovnali a pak prohráli nešťastně 4:5. Američany úplně neskutečně tlačili domácí rozhodčí, bylo to až brutální. Kdekoli jsem hrál na mistrovství nebo jsem se na něj díval v televizi, nikde se nestalo, že domácí tým pískali domácí rozhodčí. Tohle bylo na šampionátu nezvládnuté, tam snad ani nepřijeli jiní rozhodčí a američtí neskutečně tlačili svůj tým. Přesto jsme měli šanci jej porazit,“ vybavil si pětatřicetiletý zadák.

Národní tým postoupil za druhé příčky skupiny do čtvrtfinále, kde vak tvrdě narazil. V Michiganu zvítězila 7:3 Brazílie. „Brazilci byli úplně jinde než my. Šampionát sice vyhráli Američané, ale Brazilci se mi jevili lepší,“ srovnával.

Brazílie ovšem v semifinále podlehla 5:6 po pokutových kopech Mexiku, Američané zvítězili 7:3 nad Rumunskem. Světovými šampiony se stali domácí hráči, kteří ve finále porazili Mexiko 5:3. V zámořských výběrech se objevovali především fotbalisté z tamních profesionálních soutěží, kteří na dalších světových šampionátech nehráli. „Když jsem viděl Ameriku na posledním mistrovství světa v Austrálii, nenastoupilo za ní moc hráčů z tamní ligy. Na domácím šampionátu hráli dobře, protože jsou na takovém hřišti asi celý rok. Pokud se hraje v Evropě nebo v Austrálii, jedou úplně jiní hráči, protože je to jiný sport,“ přemítal hráč boskovického Sadrosu.

Další specifikum prvního mistrovství světa spočívalo také v častých přeletech, šampionát hostilo devět různých měst. „V Americe jsem byl poprvé a hned jsem toho dost viděl. Byli jsme v Chicagu, asi tři dny v Las Vegas, ve městě Flint jsme zažili minus dva stupně, v San Diegu zase plus pětadvacet a koupali se v oceánu. V březnu sice neměla voda tolik stupňů, ale vlezli jsme tam, bylo hezké počasí. Akorát mě mrzelo, že domů jsme odlétali z Los Angeles a nikam jsme se nepodívali, zůstali jsme jen na letišti, to je taková kaňka. Ze strany pořadatelů nebylo všechno dobře zvládnuté. Občas panoval chaos, někdo nevěděl, s kým bude hrát či zda někam poletí,“ povídal Bednář.

Las Vegas je proslavené hazardem, který tam číhá na každém kroku. „Herna je tam úplně všude, automaty byly v hotelu a všude, kde jsme procházeli, v jakémkoli prostoru. Nevyhnuli jsme tomu, samozřejmě jsme to zkusili, zahráli si v Las Vegas automaty, ale nikdo nic nevyhrál,“ sdělil.

Blanenský zadák navíc šampionát absolvoval ve vypůjčeném nebo nově koupeném oblečení. „Mně a Honzovi Koudelkovi nedoletěly kufry, takže jsem tam strávil dvanáct dní v různě popůjčovaných věcech. Někdo měl navíc něco týmového, plus jsem si musel kupovat sálovky i oblečení, abych to tam přežil. Když jsme se po iks přeletech vrátili do Prahy, na Honzu Koudelku čekal jeho batoh a na mě samozřejmě ne, nemám ho doteď. Šlo o takové zpestření, ale zvládli jsme to, šampionátem byl pro zážitek,“ usmál se Bednář.

Sestřih utkání s USA zde:

Mistrovství světa v malém fotbale 2015, USA

Výsledky českého týmu

Základní skupina A:

ČR – El Salvador 5:5 (branky 3x Monterrosa, Espana, Lopez – Demeter, 2x Koudelka, 2x Paděra)

Kazachstán – ČR 4:7 (branky 2x Achmetov, 2x Kulbarakov – 2x Göth, 2 Slunéčko, Cenek, Demeter, Paděra)

ČR – USA 4:5 (branky 2x Cenek, Paděra, Koudelka – Clare, Harris, Tovar, Healey, McNeley)

Pořadí skupiny A

1. USA 3 3 0 0 24:8 9

2. Česká republika 3 1 1 1 16:14 4

3. El Salvador 3 1 1 1 16:17 4

4. Kazachstán 3 0 0 3 8:25 0

Čtvrtfinále:

Česká republika – Brazílie 3:7 (branky Demeter, Bednář, Uhlíř – 2x Oliveira, Salles, Leite, Neto, Mattos, Sobreira)

Semifinále:

Brazílie – Mexiko 5:6 na penalty

Rumunsko – USA 3:7

Finále:

Mexiko – USA 3:5

 

Sestava České republiky:

Brankáři: Marek Gruber (Brno), Petr Víšek (Praha)

Obránci: Michal Uhlíř, Jiří Novák (oba Praha), David Bednář Blanensko), Jakub Göth (Jihlava)

Útočníci: Patrik Levčík, Čeněk Cenek (oba Brno), Ondřej Paděra, Jan Koudelka (oba Blanensko), Jakub Slunéčko, Stanislav Bejda (oba Praha), Robin Demeter (Jihlava)

- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 
0 | 100 | 200