Asociace malého fotbalu české republiky

Zpátky do minulosti: brněnské stříbro předznamenalo zlaté časy

20. 07. | 20

Brno – Finálová prohra na ně dolehla, ovšem stříbro z domácího mistrovství Evropy v malém fotbale v Brně znamenalo předzvěst zlaté budoucnosti české reprezentace. Poprvé v historii hostila kontinentální šampionát elitní kategorie Česká republika a turnaji z roku 2017 se věnuje dvanáctý díl seriálu mapující největší mezníky v historii českého malého fotbalu.

Velkou postavou výběru byl brněnský gólman Marek Gruber, který si užíval atmosféru naplněného stadionu za Lužánkami. „Byl to můj poslední šampionát, pak jsem zranil a na dva roky přestal s fotbalem. Uteklo mi mistrovství světa v Tunisku a následně evropský šampionát na Ukrajině, takže Brno považuji za největší úspěch mojí fotbalové kariéry. Turnaj byl super organizovaný, hráli jsme doma a přišlo hodně lidí, některé jsem strašně dlouho neviděl, fandili nám a bylo tu super,“ vybavuje si Gruber.

Do šampionátu přitom čeští reprezentanti vstoupili před bezmála třemi a půl tisíci diváky prohrou 0:1 s motivovaným Maďarskem. „Byla to samozřejmě facka. Věděli jsme, že Maďaři mají silný mančaft a budou kousat, už rok předtím v Maďarsku to s nimi byl boj. Jsou zalezlí, hrají silový fotbal, chlapiska jako hory. Pro nás šlo o první zápas a spíš na nás dolehla lehká nervozita ze všeho kolem, kolik na nás přišlo lidí. Nemysleli jsme si, že všechno půjde samo, padla na nás svázanost prvního zápasu turnaje, vnímali jsme očekávání, chtěli jsme vyhrát. Chvíli trvalo, než si všechno sedlo a mohli jsme naplno ukázat, co v nás je,“ míní brněnský brankář.

Síla domácího favorita se projevila v dalších duelech skupiny A, v nichž smetl Lotyšsko 6:0 a následně Izrael 7:0. „Žádný zápas není jednoduchý, když je podle očekávání musíte vyhrát. Narazili jsme ovšem na týmy z kategorie lehčích a klukům se rozvázaly nohy. Každý ukazoval, co umí, a vysoké výhry nám do další fáze turnaje pomohly. Soupeři nebyli tak dominantní jako ostatní, čímž nechci zpochybňovat jejich úroveň, ale dobře jsme utkání zvládli a jelo se dál,“ říká Gruber.

Jenže v osmifinále stálo v cestě houževnaté Bulharsko, které vyřadil až brankou ve 32. minutě Patrik Levčík. Český tým zvítězil 1:0. „Šlo o klasického pavouka, ve vyřazováku se může stát, že vyletíte, takže se hrál spíš opatrný zápas, nikdo nechtěl udělat chybu. Rozhodly maličkosti a naštěstí jsme postoupili dál. Úroveň se vyrovnala, v posledních letech už narazíte v osmifinále na srovnatelného soupeře,“ podotýká třicetiletý gólman.

Ve čtvrtfinále se český celek pomstil Bosně a Hercegovině za dva roky starou porážku v boji o třetí místo na šampionátu v chorvatském Vrsaru. V Brně zvítězil hladce 4:0, dvěma góly se o to přičinil zkušený Michal Salák. „Proti Bosně jsme výhru museli urvat za každou cenu, měli jsme na ni pifku. Horkokrevné národy to na nás zkoušejí zleva zprava, snaží se nás rozhodit, kopají, takže jsme měli o to větší motivaci,“ popisuje Gruber, který chytal i při prohře 3:4 v Chorvatsku.

Heroický výkon předvedli čeští reprezentanti v semifinále, v němž poprvé v historii zdolali Rumunsko, hegemona předchozích pěti ročníků evropských šampionátů. Domácí sice po prvním poločase prohrávali 1:2, ovšem po přestávce duel otočili a zásluhou vítězné branky Saláka slavili triumf 4:3. „To byl úplně geniální zápas, protože se nám Rumuny povedlo poprvé šmiknout. Hlavně šlo o krok k vysněnému zlatu, už jsme skončili minimálně druzí. Byl to nádherný zápas. Vzpomínám si, že atmosféra byla skoro jako na velkém fotbale, tolik emocí jsem v životě necítil, navíc měl zápas postupovou tečku. Kdyby se nehrálo dál, možná tam s lidmi slavíme doteď,“ směje se Gruber.

Jenže ještě jeden duel se za Lužánkami hrál a radost po něm v českém táboře vystřídalo zklamání. Ve finále evropského šampionátu domácí výběr prohrál s Ruskem. V normální hrací době skončil duel nerozhodně 1:1, na pokutové kopy uspěli Rusové 3:2. „Šlo o těžkého soupeře, šance byly rozložené padesát na padesát, vyrovnaný zápas, nikdo neměl navrch. Rozhodovaly maličkosti, obě mužstva si vytvořila příležitosti. Rusové ještě ve hře nedali penaltu, kterou jsme přečkali, mohlo být rozhodnuto za normálního stavu. Následovaly pokutové kopy, což je lotinka, už se těžko něco vymýšlí,“ smutní Gruber.

Přesto má stříbro v jeho sbírce největší lesk. „Je to můj největší úspěch, i když mě samozřejmě mrzí, že turnaj neměl zlatou třešničku. Ta přišla až následující světový šampionát a asi to tak mělo být. V Brně mohlo finále dopadnout jinak, ale třeba by nepřišly následující úspěchy, kdy reprezentace dvakrát vyhrála,“ přemítá brněnský brankář.

Jenže podzimní zlatá pouť na světovém šampionátu v Tunisku i triumf na evropském šampionátu na Ukrajině o rok později už se obešly bez něj. Přetrhl si vazy, které přitahují lopatku k rameni, a dva roky zůstal bez fotbalu. „Podstoupil jsem dvě operace a potom začal podnikat. Malý fotbal pro mě sice není uzavřený, ale časově ho nestíhám kvůli podnikání,“ oznamuje Gruber, který si u bohunického hřiště otevřel hospodu Na jedno pub, kam za ním míří hodně fotbalistů.

Fotogalerii z turnaje si prohlédněte zde:

miniEuro Brno 2017

Výsledky českého týmu

Základní skupina A:

ČR – Maďarsko 0:1 (0:0), branka: 30. Cseszneki

ČR – Lotyšsko 6:0 (1:0), branky: 34. a 37. Levčík, 10. Salák, 29. Koudelka, 34. Paděra, 40. Uhlíř

ČR – Izrael 7:0 (4:0), branky: 3. Uhlíř, 7. Koudelka, 8. Mařík, 10. Mica, 24. Paděra, 28. Salák, 35. Doubravský

Osmifinále: ČR – Bulharsko 1:0 (0:0), branka: 32. Levčík

Čtvrtfinále: ČR – Bosna a Hercegovina 4:0 (1:0), branky: 14. Hakl, 30. a 32. Salák, 39. Koudelka

Semifinále: Rumunsko – ČR 3:4 (2:1), branky: 20. Burciu, 20+4. C. Vlad, 40+5. Burciu - 12. Bednář, 21. a 32. Levčík, 39. Salák

Finále: Rusko – ČR 1:1 (0:1), pokutové kopy 3:2, branky: 24. Medvěděv, rozhodující penalta Lichobabenko - 16. Mařík

O 3. místo: Maďarsko – Rumunsko 0:0, pokutové kopy 3:2, branka: rozhodující penalta Fekete

Sestava České republiky

Brankáři: Marek Gruber (Brno), Ondřej Bíro (Most)

Obránci: Michal Uhlíř, František Hakl (oba Praha), David Bednář (Blanensko), Tomáš Režný (Most)

Univerzálové: Patrik Levčík, Bohumír Doubravský (oba Brno), Jakub Polák (Most), Jan Koudelka (Blanensko), Michal Salák (Praha)

Útočníci: Tomáš Mica (Brno), David Macko (Most), Ondřej Paděra (Blanensko), Stanislav Mařík (Praha)

- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 
0 | 100 | 200