Asociace malého fotbalu české republiky

Zaplaťpánbůh za Superligu, říká pardubický kapitán

27. 12. | 16

Pardubice - V pětatřiceti letech zastává roli jednoho z nejzkušenějších hráčů jinak poměrně mladého pardubického výběru v DRFG Superlize malého fotbalu. Záložník Zdeněk Dušek také navléká kapitánskou pásku v týmu, jemuž po podzimu náleží předposlední sedmá pozice.

Pardubice - V pětatřiceti letech zastává roli jednoho z nejzkušenějších hráčů jinak poměrně mladého pardubického výběru v DRFG Superlize malého fotbalu. Záložník Zdeněk Dušek také navléká kapitánskou pásku v týmu, jemuž po podzimu náleží předposlední sedmá pozice. Po náročné půlce sezony si přes Vánoce užíval odpočinek. „Zaplaťpánbůh, že skončila, už toho bylo moc,“ culí se Dušek.

Dodržujete přes Vánoce nějaké zvyky?

"Kdybych to bral podle sebe, asi to neřeším, ale vzhledem k tomu, že přítelkyně je Slovenka, jedeme podle slovenské tradice, které má naučené odmalička z domova. Takže večeře se skládá ze tří, čtyř chodů, máme polévky pro zdraví a peníze, takže si je samozřejmě dopřáváme."

Co říkáte na pardubický podzim v DRFG Superlize malého fotbalu?

"Myslím si, že na to jsou dva úhly pohledu. Jeden je naše postavení, které není samozřejmě ideální, i když výkonově i kvalitativně máme na to být výš. Jenže druhá stránka věci bývá naše neproměňování šancí, na tom jsme skomírali v dost zápasech, ať už to bylo v Jihlavě nebo v Mostě, kde jsme mohli vyhrát, přestože jsme přijeli v hodně okleštěné sestavě s dvěma lidmi na střídání. To samé doma s Brnem jsme mohli místo 2:0 vést 5:0 a bylo po zápase, 2:0 je však nejhorší, co může být, dostanete gól, soupeř je na koni, vy pod tlakem. U nás to patrně pramení z toho, že tým je mladý a celkové zkušenosti i klid v zakončení asi ještě chybí."

Co s tím lze dělat?

"Když jsme byli mladí, měli jsme to úplně jinak, za nás nebyly vedlejší vlivy jako bary a hospody, aspoň nás k tomu nikdo nevedl. Dnes se každý rodič honí za penězi a výdělkem, děcka nechávají na pospas, pak mládež takhle dospívá. Další věci jsou internet, telefony, tablety, různé další aktivity, a když děcko není odmalička vedené ke sportu rodiči, pak to dopadá tak, že vám kluci řeknou: Nechce se mi, nikam nejedu. Dají přednost něčemu jinému, holce či zábavě, než aby jeli večer na fotbal. Největší problém vidím ve výchově mládeže ze strany rodičů, kluby s tím těžko můžou něco dělat. Někdy děti do něčeho musíte i honit, jsou různé, nechce se jim, ale rodič si má udělat čas."

Může kapitán nějak ovlivnit hráče, kteří neproměňují šance?

"Proměňování šancí je vyloženě o koncovce, dokážeme se do nich dostat, připravit si je, ale když jde hráč sám na bránu, už s tím nikdo nic neudělá, protože balon má. Někteří kluci se snaží hrát dost individuálně, i v tom je kolikrát slabost, zase se však prosadí proti dvěma či třem soupeřům a takoví jsou potřeba, kolikrát uvolní místo dalším, navážou na sebe lidi. Podle mě máme problém hlavně v koncovce, v řešení finální fáze."

Pomůžou týmu přes zimu například společné tréninky?

"Taková úroveň jako Superliga už je hodně o trénincích, což vidím třeba na Praze, Jihlavě, Brně. Není to jen o tom, že jsou kluci fotbalisti, musejí spolu hrát, aby se uměli na hřišti pohybovat, věděli o sobě. Nestačí se sejít jednou za čtrnáct dní na zápase a chtít o sobě vědět na place. Někdo může tušit, ale když hrajete proti týmům, které trénují, jde to hodně znát. Kluci mají nacvičené přechodové situace, brejky, koncovky, jeden třeba seběhne na zadní tyč, druhý zůstane na odražený míč, třetí jde do vápna a dostanou to přímo na kecku. Není to o náhodě, ale o nacvičených věcech."

Proč Pardubice netrénují?

"U nás to je problém, každý z hráčů máme závazky vůči velkému fotbalu, třeba já trénuji dvakrát až třikrát v týdnu velký fotbal, ale čas bych si našel. Tréninky jsme plánovali na pondělí kolem sedmé hodiny a říkal jsem, že pokud se budeme scházet, omezím halu a přijdu na trénink. Jenže když jsme tam ve čtyřech, šesti lidech, moc se toho neudělá. A bohužel když jsme se tam sešli, většinou my starší, mladší byli jeden či dva kluci. Trénování by nám hodně pomohlo k sehrávání, fotbalově by v týmu asi každý nebyl, kdyby na to neměl. Netvrdím, že máme nějaký extra velký výběr, protože v naší první lize je otázka tří celků, ze kterých se dá vybrat a jsme z nich poskládaní, s jinými se už nedá moc počítat."

Líbí se vám projekt DRFG Superligy malého fotbalu?

"Zaplaťpánbůh za Superligu, aspoň malý fotbal trošku zviditelňuje, jsem za ni hodně rád. Je to takové zpestření pro nás všechny, co hrajeme velký fotbal, na jednu stranu relax, ale na druhou i dost závazek, člověk nereprezentuje jen obyčejný klub, ale hraje za nějaký výběr a k tomu má hlavně směrovat jednání hráčů, co se týče priorit. Když to vezmu globálně, v této ani v minulé sezoně se moc nelišilo, že jsme de facto na žádný venkovní zápas bohužel nejeli v kompletní sestavě."

V čem lze celostátní soutěž podle vás vylepšit?

"Myslím, že by třeba neškodilo udělat druhou ligu, aby pořád bylo o co hrát. Ambice na titul jsou jedna věc, ale máme i druhou spodní část tabulky, která se v tuto chvíli týká i nás, aby týmy dostaly taky v uvozovkách možnost někam spadnout. Je otázka prestiže, pokud výběr opustí Superligu a jde o řád níž, aby se snažil ji třeba za rok vykopat zpátky. Taky to může pomoct. Nicméně Superliga je strašně fajn, když ji člověk srovná s futsalem, jde aspoň o fotbal. Futsal je podle mého názoru strojová hra, nic spontánního, malý fotbal je přece jenom ještě o fotbale, ne o mlýnu, běhání dokola podle toho, jak se hne útočník, na futsal se dle mého názoru nedá dívat. Zaplaťpánbůh se Superliga vytvořila, jen tak dál."

Viděl jste v zápasech nedostatky, které si zaslouží řešení?

"Každý další ročník bude znát, v prvním se učí jak týmy, tak i organizátoři soutěže. Jediné, co bych asi trošku vytkl, jsou rozhodčí, chce to na zápasy aspoň delegovat sudího z nejbližšího kraje. Když jsme hráli v Pardubicích a pískali nás pardubičtí rozhodčí, chtěli se zviditelnit, navíc jsou v takovém mlýnu. Buď poškodí soupeře, tím pádem nadržují domácím, čemuž chtějí předejít, takže naopak poškozují domácí. Samozřejmě jsou to náklady navíc, ale může pomoct, když přijedou rozhodčí aspoň z nejbližšího kraje od toho, kde se v tu chvíli malý fotbal hraje."

 

- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 
0 | 100 | 200 | 300 | 400 | 500 | 600 | 700