Asociace malého fotbalu české republiky

Vánoční turnaj pořádaný každoročně malou kopanou v Jihlavě poprvé vyhrál tým SOME Vysočina Prachárna

27. 12. | 13

Vánoční turnaj 2013 byl opět zajímavým zpestřením konce dalšího fotbalového roku. Přinesl představení dvou nových tváří - SOME Vysočina a MKM Dobronín, řadu tradičních překvapení a hodně zajímavých duelů s dostatkem branek.

V obou základních skupinách dominovali premianti. V „áčku“ to byl nováček SOME a Klasici, v „béčku“ omlazený Starlet a Výběr BSMK. Do čtvrtfinále se s nimi potom prokousaly i další 2 týmy. Z „A“ skupiny R.U.M. a Litrpůl, z „B“ skupiny potom Reprezentace MLMF a Ježek.

Jenže zápasy v play - off jsou vždy tak trochu jinou soutěží. Hned v tom prvním se děly věci! SOME Vysočina sice rychle vedla nad Ježky 2:0, ale potom se Ježci probrali a srovnali na 2:2. R. Demeter dokonal hattrick a zdálo se, že si závěr zápasu jeho tým pohlídá, jenže Ježci nejenže znovu vyrovnali, ale 2 minuty před koncem šli dokonce do vedení 4:3! Power play SOME dlouho k úspěchu nevedlo, ovšem jejich snaha byla nakonec odměněna pro Ježky tím nejkrutějším způsobem - vyrovnáním Davida Kavky 3 vteřiny před závěrečnou sirénou - 4:4! SOME již paní Štěstěna neopustila ani při penaltové loterii, kterou vyhráli 3:2. Ježci se tak loučili hodně smutní, protože takto propásnout semifinále se hned tak někomu nepodaří, ale jinak sehráli jeden ze svých nejlepších zápasů na turnaji. Střelecké obrození zažil především Michal Vaňkát - autor poloviny všech branek Ježků (8)!

FK Klasici proti Reprezentaci Milovické ligy malého fotbalu sice měli mírně více ze hry, ale přes pozornou obranu soupeře se nedokázali prosadit a do mnoha šancí se nedostali. Nejblíže brance byl asi Svoboda, ale v kritickém okamžiku míč netrefil. MLMF využilo v podstatě svoji jedinou šanci, když 3 minuty před koncem zakončil rychlý brejk střelou po zemi Čapek - 1:0! Power play Klasiků vyrovnání nepřineslo a tak byl obhájce loňského vítězství ze hry venku.

R. U. M. začal proti finalistovi ročníku 2012 - Výběru BSMK bez bázně a hany a šel do vedení brzy po zásahu Kováře. I v dalších 5 - ti minutách byl lepším celkem, ale jeho snahy soupeře dorazit ztroskotaly na neschopnosti gólově zakončit 3 jasná přečíslení do rozhozené obrany BSMK. Brno uteklo hrobníkovi z lopaty v závěru zápasu brankami Grmely a Prokeše, jimiž obrátilo ztracený zápas - 2:1!

Velké zklamání potom zažil Starlet, nabažený 4 výhrami v základní skupině, v duelu s Litrpůlem. Najednou nic nebylo jak dřív a Litrpůl nejenže stačil úspěšně pokrývat všechny útočné snahy Starletu, ale dokonce dokázal i skórovat a brankami Kolmana a díky 2 zásahům Živného dokráčel k senzační výhře 3:0!

První semifinále přineslo nečekaný debakl Výběru BSMK v souboji se SOME Vysočinou. Domácí excelovali a postupně dokráčeli k vysoké výhře 6:1, patrně po nejlepším výkonu svátečního dne!

To druhý duel byl o mnoho vyrovnanější. Litrpůl pokračoval v dobrém výkonu a s Reprezentací MLMF se rval o finále do posledního hvizdu. Podobně jako Klasici však nepřekonal dokonalou defenzívu Milovic, kterým otevřela cestu do finále branka Novotného - 0:1!

Až v souboji o bronz se Výběr BSMK představil ve světle minulých jihlavských triumfů a zdolal Litrpůl jednoznačně 5:2 brankami Logary (2), Klimeše, Grmely i brankáře Večeři!

Ve finále se čekal víceméně drtivý nápor rozjeté SOME Vysočiny, jenže výkony Repre MLMF rostly zápas od zápasu a tak se žádná hra kočky s myší nekonala. Reprezentace MLMF dál těžila z výborného pohybu, skálopevné obrany a skvělých výkonů brankáře Fišera. Překonat ho dokázal až minutu před poločasem Daniel Kavka - 1:0. Obraz hry se však nezměnil ani po přestávce. Duel nejlepšího útoku (celkem SOME vsítilo 23 branek) s nejlepší obranou (MLMF inkasovala jen 6 gólů) nakonec vyzněl nerozhodně, když naděje na titul vystřelil Milovicím Jan Krátký - 1:1! A šlo se na neoblíbené penalty. V nich byli nejdříve úspěšnější hráči Milovic, když proměnili Klepáč a Vlačiha, zatímco u SOME proměnil jen Daniel Kavka, střelu R. Demetera vyrazil Fišer na tyč. Jenže Jan Krátký neunesl zlatou tíhu okamžiku a jeho střelu k levé tyči brankář SOME Eliáš kryl! Na 2:2 srovnal za SOME Paulík a začínalo se znovu. Vrchota mířil po zemi k pravé tyči, ale Eliáš směr vystihl a nenechal se překvapit! Zdeněk Kučera zvolil střelu do středu branky, a jelikož Fišer padl vpravo, bylo rozhodnuto - SOME Vysočina udolala Repre MLMF 3:2 na penalty a oslavila tak svoji premiéru hned cenou nejvyšší - zlatem!

Nutno říci, že nakonec zaslouženě, protože předváděla nejpohlednější fotbal, který nepostrádal to nejlepší koření, kterým byly, jsou a vždy budou branky! Byla sice jen 3 vteřiny od vyřazení s Ježky a 2x měla „kliku“ při penaltách, ale trocha toho štěstí k úspěšným už tradičně patří.

1. místo: SOME Vysočina Prachárna

2. místo: Reprezentace Milovické ligy malého fotbalu

3. místo: Výběr Brněnského svazu malé kopané

Nejlepší brankář: Ondřej Fišer (Reprezentace Milovické ligy malého fotbalu)

Nejlepší střelec: Robert Demeter (SOME Vysočina Prachárna)