Asociace malého fotbalu české republiky

Tři měsíce do Eura: tvůrci reprezentace vyhlíží nová jména ze Superligy

11. 03. | 17

Brno - Pouhé tři měsíce scházejí do startu premiérového seniorského mistrovství Evropy v malém fotbalu na území České republiky. Od 9. do 17. června se uskuteční v Brně za Lužánkami na stadionu speciálně vybudovaném pro turnaj 32 týmů starého kontinentu. „Ohromně se těším. To je nejsilnější emoce, kterou cítím.

Brno - Pouhé tři měsíce scházejí do startu premiérového seniorského mistrovství Evropy v malém fotbalu na území České republiky. Od 9. do 17. června se uskuteční v Brně za Lužánkami na stadionu speciálně vybudovaném pro turnaj 32 týmů starého kontinentu. „Ohromně se těším. To je nejsilnější emoce, kterou cítím. Těším se na tým, který potáhne za jeden provaz v dobrém i zlém. Vždy se kladl důraz na partu, protože tou jsme mnohdy uspěli i proti individuálně silnějším celkům. Druhá emoce je nervozita. Ta nás svazuje v realizačním týmu všechny, protože vždy moc přejeme klukům, aby zažili něco neopakovatelného,“ vyhlížel klání vedoucí českého týmu a trenér brankářů Jakub Štefek.

Společně s generálním manažerem Luďkem Zelenkou a trenéry Radkem Pokorným a Stanislavem Bejdou už mají podrobný plán závěrečné přípravy národního týmu. A už dlouho probírají různé adepty dresu se lvíčkem na prsou. „O hráčích se bavíme neustále. A musím říct, že jsou to někdy docela zajímavé debaty, protože se jejich kvalita rok od roku zvyšuje. Vybrat finální nominaci je každý rok těžší,“ pousmál se Štefek.

Důležitý mezník pro tvorbu nominace nadejde už příští víkend, kdy odstartuje jarní část celostátní DRFG Superligy malého fotbalu. „Ta pro nás bude velmi důležitý odraz aktuální formy hráčů, které již z reprezentace známe, anebo těch, kteří ještě dres se lvíčkem na prsou nenavlékli. Luděk Zelenka navíc nachystal detailní plán našich aktivit v jarních bojích v Superlize, takže budeme hodně cestovat a snažit se vidět co nejvíc utkání, tím pádem i hráčů. Jsme čtyři, takže to bude záběr docela široký,“ podotkl vedoucí týmu.

Tvůrci národního mužstva navíc spolupracují s trenéry jednotlivých superligových výběrů, od nichž získávají informace o hráčích. „Těšíme se na jejich zpětné vazby. Chceme s nimi konzultovat mnohem víc věcí, protože to je jedna z výhod výběrů. Byť bude finální slovo a rozhodnutí samozřejmě na trenéru Radku Pokorném a jeho asistentovi Standovi Bejdovi, bude názor trenérů výběrů brán velmi vážně a hodně nám tato zpětná vazba pomůže,“ poznamenal. „Rozhodně to není tak, že máme svých patnáct koní. Na Euro potřebujeme hráče v top formě, kvalitě a psychicky pevné jako skála. Naše utkání bude přenášet opět Česká televize, ale navíc nás čeká plná aréna, která nás bude hnát za vítězstvím. To ustojí jen ti nejlepší,“ upozornil Štefek.

První reprezentační kemp se uskuteční v Podještědském sportovním areálu v Českém Dubu od 20. do 22. dubna a představí se na něm dvacet hráčů do pole a čtyři brankáři. Český výběr sehraje také jeden přípravný duel. „Pár jmen samozřejmě v hlavách máme, protože kostra týmu má být silná, sehraná a zvyklá na tlak reprezentačního trika. Vše je však otevřené a říkám za celý realizační tým naprosto upřímně, že nikdo nemá nic jistého. Jde o mistrovství Evropy doma, roli bude hrát i psychická odolnost kluků, protože v Brně bude tlak na výsledek mnohem větší než za hranicemi. Kluci budou mnohem víc na očích. Stále věříme, že jarní část Superligy objeví nová jména a zamotá nám tak co nejvíc hlavy,“ doufal vedoucí týmu.

Nejpozději třicet dní před šampionátem musí český celek organizační složce Evropské federace malého fotbalu předložit širší dvacetičlenný výběr, což bude pravděpodobně sedmnáct hráčů a tři gólmani. Dva týdny před Eurem pak jmenuje finální tým složený ze třinácti fotbalistů do pole a dvou gólmanů, kteří budou reprezentovat na závěrečném turnaji. „Určitě nebudeme nikam spěchat, protože jsme se shodli, že širší dvacítku nemusíme jmenovat z hráčů, kteří zavítají na přípravný kemp v dubnu do Českého Dubu. Ti mají pouze výhodu ukázat se trenérům v co nejlepším světle. Takže klidně pak můžou v Brně vyběhnout na zápas hráči, kteří se v dubnovém kempu vůbec neobjevili. Není to klišé, když řeknu, že každý hráč má dveře otevřené,“ doplnil Štefek.

Finální patnáctka se sejde v Brně 6. června, tedy tři dny před startem evropského šampionátu. Vedle tréninků čekají na tým přípravná utkání se Slovenskem a českou reprezentací do 21 let. „Patnáctičlenná nominace se bude stavět tak, že už každý v týmu dostane přidělenou nějakou roli a pětku. Ta se samozřejmě může měnit, protože turnaj přinese nové výzvy, někdo bude mít superformu a podobně. Hráči budou připravení dobře, naše trenérské duo má vždy nachystané nácviky herních situací, rohů, obranných či útočných postavení, protože na zažití těchto automatizmů není téměř žádný prostor ani v sezoně. Redy i Stanley vždy vymyslí spoustu modelových situací, takže čas na sehrání nebudeme mít sice jako áčko v klasickém fotbale, ale tak to prostě je a musíme vše brát podle možností,“ zůstal v klidu vedoucí týmu.

Loni v srpnu byl u toho, když česká reprezentace vybojovala na evropském šampionátu v Maďarsku bronzové medaile. Už počtvrté v historii, nejlepší výsledek představuje stříbro z roku 2011. Doma touží po zlatu. „Už vše směřujeme krok za krokem k tomuto svátku. Bude to něco speciálního a útok na nervovou soustavu na straně jedné vždy přebije čest reprezentovat a slyšet naši hymnu. Uděláme vše pro úspěch a věříme, že aktuální forma a paní Štěstěna budou stát při nás. Všichni chtějí úspěch. Kvůli rodinám, přátelům, známým, fandům, abychom společně zažili radost z úspěchu jako například loni v Maďarsku. Ale to už je minulost, před námi je mise Brno. Jak říká s oblibou můj kamarád, herec Láďa Hampl: Nic není staršího než včerejší úspěch,“ uzavřel Štefek.

 

Reprezentační termíny:

20. - 22. dubna: první kemp v Podještědském sportovním areálu v Českém Dubu

6. června: sraz finální české nominace před Eurem v Brně

9. - 17. června: mistrovství Evropy v malém fotbalu v Brně

 

- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 
0 | 100