Asociace malého fotbalu české republiky

Svými styly si vyhovují. Most s Jihlavou se utkají o postup

25. 06. | 21

Boskovice – Jako jediný zástupce ponese prapor západní skupiny v Superfinále Most. V semifinále Superligy malého fotbalu se Severočeši utkají s Jihlavou. Na jejich souboj dojde v boskovickém areálu Červená zahrada v sobotu půl hodiny po poledni.

Jasné je, že proti sobě narazí dva podobní soupeři s výraznými individualitami, mistry světa nebo Evropy v malém fotbale. „Jsme natěšení a nachystaní. Nebudu úplně odkrývat karty, ale sestava na Superfinále je adekvátní. Dá se říct, že totožná se čtvrtfinálovými, budou možná dvě tři změny. Už účast mezi nejlepšími čtyřmi je pro Most obrovský úspěch. Ambice máme vysoké, dlouhodobě tvrdíme, že Most patří na bednu, i když se nám to v posledních sezonách nedařilo naplňovat, ale máme kvalitu na to, abychom byli mezi top třemi týmy v republice. Postupem do Final Four jsme částečně splnili cíl, který jsme si dali, a že jsme jediný český tým, je pro nás třešnička na dortu. Vizitka našeho malého oblastního svazu, který má dvě stě padesát členů,“ uvedl mostecký trenér Vojtěch Benda.

Most po podzimu ovládl západní skupinu celostátní soutěže, když prohrál jen jednou. Stejnou bilanci má i Jihlava, která však na východě skončila druhá za suverénním Brnem. Jihomoravskému lídru tým z Vysočiny podlehl 2:5. „Pro nás byl cíl se dostat na Superfinále. Sezonu jsme odehráli poměrně služně, v žádném zápase jsme nepropadli, nepodařilo se nám domácí utkání s Brnem, ale vyhráli jsme v Olomouci nebo Pardubicích, doma jsme jinak taky nezaváhali. Superfinále je pro nás odměna za celou sezonu, kluci to tak vnímají a jsou natěšení. Teď už je na nich, co předvedou, jako trenér nic neudělám. Když skončíme na bedně, bude to super, čím výš, tím líp,“ uvedl jihlavský kouč Ondřej Lapeš.

Most ve čtvrtfinále vyřadil Baník. Duel v Ostravě skončil remízou 3:3, doma Severočeši zvítězili 6:3. „Po vyhraném čtvrtfinále jsem klukům řekl, ať si strašně váží, čeho dosáhli. Nikdo samozřejmě nechce skončit čtvrtý, takhle to má i Most, chceme být na bedně, když jsme se tam dostali. Dlouhodobě prokazujeme, že nahoru patříme, máme spoustu reprezentantů, ať už mládežnických nebo v A týmu, jako jsou Ondra Bíro, Kuba Polák, Michal Salák nebo Daniel Kasal, mají za sebou těžké zápasy. Superfinále není dlouhodobá soutěž, takže jako trenér nemám prostor na zkoušení hráčů, jde o to nastavit kluky na jeden, dva zápasy. Není prostor na opravu jako v sezoně, tam když se jeden duel nepovede, máme sedm, osm dalších, abychom to dohnali. V jednom utkání se může stát cokoli,“ podotkl Benda.

Jihlava demonstrovala svou kvalitu ve čtvrtfinále, kde vyřadila favorizovaný Staropramen Praha. Přestože na jeho hřišti prohrála 1:5, v domácí odvetě vyhrála 4:2 a následně ovládla penaltový rozstřel 3:2. „Samozřejmě cítíme lehkou nervozitu, očekávání jsou velká. Myslím si, že nám padl dobrý soupeř, poslední zápasy, než se soutěž rozdělila, nám s Mostem docela seděly. Věříme, že jsme připravení, už aby to vypuklo,“ řekl Lapeš.

Podobně na semifinálového protivníka nahlíží jeho protějšek. „Jihlavu respektujeme, víme, že to tam dělají podobně jako my, nikdy nejezdili v patnácti lidech. Kostru týmu vhodně doplňují dvěma, třemi hráči, jsou individuálně vynikající. Jezdí v osmi, devíti lidech, což je taky náš styl, jen začleňujeme mladší kluky, aby nasávali atmosféru utkání. Individuality v Mostě jsou natolik velké, že každý chce hrát a kdyby nás bylo víc, nedokážu jim garantovat čas na hřišti,“ sdělil mostecký kouč.

Výběr z Vysočiny hodlá také vytáhnout své největší zbraně. „Zvolíme trochu jiný model, máme dvě pětky, takže nás pojede deset, což není standardní, nicméně kvalita v týmu je, kromě jedné omluvenky jsme v plné sestavě,“ uvedl Lapeš.

V ofenzivě se nyní spoléhá také na Jaroslava Cecha, který vstřelil Staropramenu Praha dvě branky. „To je slušná zbraň našich posledních zápasů, Praze dělal docela velké problémy. Je to silový hráč, takový tank, který se nedá odstavit od míče, jeho neznámost může soupeřům zamotat hlavy,“ upozornil kouč Jihlavy.

Oba týmy se na medailových pozicích umístily v úvodních sezonách Superligy malého fotbalu, Most byl jednou druhý, Jihlava dvakrát třetí. „Neznáme momentální formu, když se soutěž rozdělila, de facto jsme Jihlavu rok neviděli, ale podle soupisek ze čtvrtfinále je kostra týmu jasně daná, jsou tam Robin Demeter, Richard Svoboda, Daniel Kavka. Podle mě taky nebudou experimentovat,“ uvedl Benda.

Most tradičně vsadí na zažitý systém s dispečerem hry v podobě reprezentační brankářské jedničky Ondřeje Bíra. „Tomu systému věříme od začátku, od prvního ročníku. Některé týmy se na nás sice připravují, ale to je něco jiného, než to pak provést na hřišti. Tréninky směřujeme ke hře s Ondrou, nacvičujeme standardní situace. Samozřejmě jde o jeden zápas, rozhodne malinká chybička a pak už nemusí být cesty zpátky. Jde o to kluky nastavit v hlavách na první zápas semifinále, pak může zafungovat určitá euforie, pokud se nám podaří dostat finále. To by byl obrovský úspěch, ale nechci předbíhat. Pro všechny je klíčové semifinále a podle mě bude hodně taktické. Ani od jednoho týmu neočekávám fotbal nahoru dolů, bude to spíš oťukávání, aby nikdo neudělal chybu, může to skončit 1:0 nebo 2:1. Nebudou divoké výsledky 7:4 nebo 6:3 jako v sezoně. Bude to o precizních obranách, rozhodnou detaily, momentální rozpoložení a podobně,“ přemítal Benda.

To jihlavský trenér počítá spíš s otevřeným duelem. „Nemyslím si že, to bude taktické, s Mostem jsou zápasy nahoru dolů. Známe se, Most hraje odzadu s Ondrou Bírem a dá se předpokládat, že strategie bude dost podobná. Myslím, že jsme hráčsky šikovné mužstvo a dokážeme si s každou situací poradit. Spousta našich fotbalistů umí jeden na jednoho, máme rychlostní typy a může to fungovat,“ pronesl Lapeš.

Své svěřence nabádá k tomu, co je Jihlavě vlastní. „Plánujeme hrát svoji hru, nezaměřovat se na Most. Ať nastupujeme proti komukoli, vždy se snažíme hrát my a uvidíme, na co to stačí. Když bude Most hrát s Ondrou Bírem, přizpůsobíme se, ale pokusíme se spíš diktovat tempo hry,“ sdělil jihlavský trenér.

V úvodním semifinále se už od jedenácti hodin dopoledne střetnou Brno s Blanenskem. „Superfinále podle mě nemá vyloženého favorita. Vnímáme, že Brno je kvalitou úplně někde jinde, v posledních ročnících ostatní válcuje, ale na takovém turnaji se celky strašně vyrovnávají. Brno je sice papírový favorit, vyhrát však můžou i všichni ostatní. Jedeme si užít svátek malého fotbalu, je skvělé, že se povedlo udělat takové vyvrcholení sezony,“ zakončil Benda.

Na sobotní Superfinále malého fotbalu mohou do boskovického areálu Červená zahrada dorazit diváci. Pro ty, kteří se na místo nedostanou, bude na YouTube kanálu a Facebooku Malý fotbal spuštěný celodenní stream s komentováním, studiem a se spoustou zajímavých hostů.

 

Harmonogram Superfinále, 26. června v Boskovicích

9.00: Brno – Staropramen Praha, semifinále Superligy do 23 let

10.00: Příbram – Olomouc, semifinále Superligy do 23 let

10.55: oficiální zahájení

11.00: Brno – Blanensko, semifinále Superligy malého fotbalu mužů

12.30: Most – Jihlava, semifinále Superligy malého fotbalu mužů

15.30: zápas o třetí místo v Superlize do 23 let

16.30: finále Superligy do 23 let

17.45: vyhlášení kategorie do 23 let

18.00: zápas o třetí místo v Superlize malého fotbalu mužů

19.20: finále Superligy malého fotbalu mužů

20.30: vyhlášení kategorie mužů

- Jaroslav Kára -

Foto: Mostecká liga malé kopané

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 
0 | 100 | 200 | 300 | 400 | 500 | 600 | 700