Asociace malého fotbalu české republiky

Stoprocentní úspěšnost. Čeští sudí zvládli mezinárodní testy

31. 03. | 21

Praha – Nejen česká reprezentace, ale také čeští rozhodčí potvrzují svou extratřídu ve světě malého fotbalu. V březnu se uskutečnil první oficiální globální seminář arbitrů pořádaný Světovou federací malého fotbalu. A uspěla kompletní čtyřka nominovaná do mezinárodní listiny z České republiky. Stoprocentní úspěšnost pak už měla jenom Černá Hora.

Místopředseda komise rozhodčích Světové federace malého fotbalu Jaroslav Pakosta (na snímku) vybral na mezinárodní listinu sudích čtveřici Matěj Kubečka, Michal Pfeifer, Jiří Dolanský a Michal Šik. Všichni uspěli, náročný test splnili s přehledem. „Česká republika se ukazuje jako malofotbalová velmoc nejen na úrovni reprezentace a Superligy, ale i na úrovni rozhodčích. Čeští sudí patří k elitě, což dokazují také naše úspěchy z let minulých,“ připomněl Pakosta.

Sudí absolvovali dvoudenní online seminář, na jehož konci museli projít testem. Z patnácti otevřených otázek potřebovali jedenáct správných odpovědí. A česká čtyřka konkurenci válcovala. „Jirka Dolanský mezi všemi rozhodčími na světě získal čtrnáct a půl bodu, v závěsu se čtrnácti byli Matěj Kubečka a Michal Pfeifer, třináct a půl bodu měl Michal Šik. Jsem na kluky pyšný, že v této těžké době našli morál, aby se pořádně připravili. Vše zvládli s grácií, přehledem a světu ukázali, že jsme v malém fotbalu nejlepší na světě,“ radoval se šéf českých arbitrů Pakosta.

Online semináře vytvářela komise rozhodčích Světové federace malého fotbalu zvlášť pro všechny kontinenty. „Třeba z Afriky se účastnilo 140 rozhodčích, z Evropy 88. První den jsme věnovali tři hodiny rekapitulaci pravidel, byly tam situace k řešení, probírali jsme etický kodex, fungování evropských i světových šampionátů, co vše musí rozhodčí splnit, představili jsme novou verzi fyzických testů, kritéria a parametry, jaké musejí splnit. Druhý den jsme hodinu a půl pokračovali ve stejném tempu,“ líčil Pakosta, který má ve světové komisi rozhodčích na starosti licence i právě podobu fyzických testů.

Základ pro to, zda se sudí dostane na mistrovství Evropy či světa, spočívá v úspěšném zvládnutí testu, který byl kompletně v angličtině. „Sudí otevřený dokument vyplňovali psanou formou, nechtěli jsme zaškrtávací, abychom viděli jejich úroveň angličtiny. Uspěla jedna třetina rozhodčích, dvě třetiny test neudělali. Docílili jsme toho, čeho jsme chtěli, udělali jsme hrubé síto, kterým prošli jen ti nejlepší,“ uvedl Pakosta, který před rokem a čtvrt řídil finále mistrovství světa dospělých v australském Perthu.

Stoprocentní úspěšnost sudích v testu měla už jen Černá Hora, kterou však reprezentovali pouze dva rozhodčí. „Nejvíc úspěšných mělo Tunisko, ale přihlásilo jich padesát dva, chtělo je proškolit a dát jim šanci, ale udělalo to z nich pouze dvanáct lidí, takže ze stoprocentně úspěšných zemí máme největší zastoupení rozhodčích. Mám hroznou radost z našich kluků, hodně se o seminář zajímali, přistoupili k tomu téměř na profesionální úrovni,“ vysvětlil Pakosta.

Jakmile bude jasné, kdy se obnoví sportovní akce, dočkají se startů jak hráči, tak sudí malého fotbalu. Předtím ovšem absolvují kondiční prověrku. „Známe všechny rozhodčí, kteří splnili testy, na šampionátech byli. Víme, co jsou zač, že umějí pískat a fyzičky udělají, stoprocentně se na ně připraví. Už je můžeme jen doplňovat někým novým, na koho máme výbornou zpětnou vazbu a vidíme v něm potenciál. Není prostor fyzičky skládat nikde před akcí, takže je budou sudí plnit zase na místě šampionátů. Úroveň je velmi podobná, jako byla, přidali jsme pár věcí navíc kvůli rychlosti. Takže jedny sprinty, abychom si potvrdili, že dokážou vystartovat z pětníku, samozřejmě i běhání na zvukový signál, jehož intervaly se pořád zkracují, ale dálka zůstává stejná,“ přiblížil Pakosta „oblíbený“ ARIET test.

- Jaroslav Kára

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20