Asociace malého fotbalu české republiky

Šampionát je pro mě odměna, říká reprezentační kustod Dům

14. 08. | 21

Kyjev – Při zápasech sice stojí až na kraji reprezentační střídačky, ale bez jeho práce by se národní tým do 23 let v malém fotbale neobešel. Kustod českého týmu Petr Dům se každodenně stará o pohodlí mužstva, které v ukrajinském Kyjevě bojuje o cenné kovy na mistrovství světa.

Poprvé se objevil na mistrovství Evropy v roce 2017 v Brně, tehdy jako host svého bratrance, generálního manažera národního týmu do 23 let Petra Brejly. „Přijel jsem tam za Petrem a atmosféra i lidi mě chytli. Hned jsem věděl, že by mě bavilo se okolo toho motat,“ popisuje Dům.

V lednu 2018 vyrazil tehdy ještě s českou jedenadvacítkou na mezinárodní halový turnaj do rakouského Altheimu a v říjnu s národním týmem oslavil zlaté medaile na světovém šampionátu v Praze.

V Kyjevě tak prožívá jako součást reprezentačního celku druhé mistrovství světa v malém fotbale, tentokrát do 23 let. „Jelikož jsem na druhém šampionátu, tak jsem na sobě vypozoroval, že jsem letos daleko klidnější než v Praze. Tam jsem byl strašně nervózní. V roli, ve které jsem, nejde moc nervozita z těla dostat na rozdíl od doby, kdy jsem fotbal hrál. Přišel jsem na hřiště a spadlo to ze mě,“ líčí kustod, jenž ještě v uplynulé sezoně hrál veteránskou Hanspaulskou ligu a dva roky pomáhá s trénováním přípravky v Čakovicích.

Přestože má i na Ukrajině řadu povinností, příjemné chvíle nad nimi jasně převažují. „Dělám sice nějakou práci, ale zase jsme rád, že tady můžu být. Bylo by mi blbé, kdybych tady nic nedělal. Že tady jsem, je moje odměna za to, když pro kluky něco udělám. Starám se o celkový servis pro hráče nároďáku a baví mě to,“ říká Dům, který s manželkou Ladou vychovává dceru Valerii a syna Viktora.

Jeho povinnosti začaly jako obvykle už před šampionátem, kdy měl na starosti ošacení české výpravy. „Brejlis mi řekne, co je objednané a kdy a kde to vyzvednu. Vše jsem nashromáždil a pak bylo na mně, abych vybavení rozdělil podle připraveného plánu,“ povídá.

Zároveň se stará také o funkci technického vedoucího, takže zajistil náležitosti přípravného kempu v pražském Sportcentru Koráb. „Brejlis mi dá zadání, které někam směřuje a řeším už konkrétní věci na konkrétním místě. Na Korábu jsme měli absolutně všechno, zařizoval jsem tam ubytování, hřiště i stravu na základě požadavků Pahýla,“ zmiňuje kondičního kouče Pavla Blahu.

V Kyjevě se harmonogram kustoda řídí rozpisem tréninků a zápasů. Chystá pití, připravuje občerstvení v podobě ovoce, energetických tyčinek a gelů, nakupuje svačiny, když mají hráči až pozdní večeři. „Starám se, aby měli kluci před zápasem, během něj i po něm všechno, co potřebují. Jsem tu od toho, aby měli pohodu. Podle mě mají takový servis, že nic navíc nepotřebují. Spíš čekají, co dostanou,“ oznamuje šestačtyřicetiletý pražský rodák.

Jeho zodpovědnost ještě vzrůstá, protože drží i týmovou kasu. „Je to jednoduché. Vím, na co peníze můžu použít, všechny nadstandardní potřeby musím řešit s Brejlisem,“ vysvětluje.

Český reprezentační tým lvíčat už od svého vzniku tvoří soudržnou partu, do které rychle zapadl také kustod. „Mám introvertní povahu, takže mi rozkoukávání mezi mladými kluky trvá o trochu déle než ostatním, ale den ode dne je to lepší a šampionát si užívám čím dál víc. Bylo by krásné, kdybychom ho zakončili úspěchem,“ přeje si Dům.

- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 
0 | 100