Asociace malého fotbalu české republiky

Příběh Hanspaulky: největší svaz se chystá na devadesátou sezonu

02. 03. | 17

Praha - Když se řekne malý fotbal, velká část českých sportovních fanoušků si jej zařadí až v posledních několika letech. Díky úspěchům reprezentace, nebo vzniku celostátní DRFG Superligy malého fotbalu. Ale v Praze je to jinak. V hlavním městě má obrovskou tradici, vždyť kdo by neznal pojem Hanspaulská liga, která se na jaře chystá na devadesátou sezonu…

Praha - Když se řekne malý fotbal, velká část českých sportovních fanoušků si jej zařadí až v posledních několika letech. Díky úspěchům reprezentace, nebo vzniku celostátní DRFG Superligy malého fotbalu. Ale v Praze je to jinak. V hlavním městě má obrovskou tradici, vždyť kdo by neznal pojem Hanspaulská liga, která se na jaře chystá na devadesátou sezonu…

Věnuje se jí třetí díl putování po historii osmi svazů, jejichž výběry ve druhé polovině března vstoupí do jarní části DRFG Superligy malého fotbalu. První sezona Hanspaulky se datuje do roku 1972, za zakladatele soutěže je právem považován Jiří Sedláček. „Vzniku soutěže předcházela série přátelských utkání mezi studenty dejvických škol a hráči právě ze čtvrti Hanspaulka v Praze 6, která dala soutěži jméno,“ popsal předseda výkonného výboru Pražského svazu malého fotbalu Karel Filip.

Narůstající popularita v celé Praze rázem zapříčinila, že z původních osmi týmů stoupl počet za šest let na šedesát ve čtyřech ligách. V roce 1979 tak došlo k založení místní organizace SSM Zavadilka, což za minulého režimu představovalo nezbytný krok ke zlegalizování organizace jakékoli spolkové činnosti. Za další dva roky se soutěž rozrostla na 128 týmů v pěti ligách a ČSTV pověřilo řízením soutěží v malé kopané na území Prahy nově založenou Tělovýchovnou jednotu Mládí Praha 6.

Až v roce 1991 vznikl Pražský svaz malého fotbalu. „Sezona trvá, až na jednu výjimku v letech 1974/1975 půl roku, týmy mohou být smíšené, jediné omezení je dosažení patnácti let věku,“ poznamenal Filip. V roce 1989 svaz založil sedmou ligu, soutěže hrálo 420 celků ve 35 skupinách. Za dalších deset let vzniká osmá liga a utkává se 660 týmů v 55 skupinách.

Účastnické maximum přineslo jaro 2003, kdy v 68 skupinách hrálo Hanspaulku dohromady 816 týmů. Rekordmanem v počtu titulů v nejvyšší soutěži zůstává již zaniklý klub AC Fišerka, který ji opanoval devatenáctkrát. „V jejím kádru se vystřídala řada hráčů z Dukly Praha, kteří to měli z areálu Julisky kousek na Zavadilku, tehdy tradiční pískové hřiště,“ doplnil předseda výkonného výboru.

Nedílnou součást Hanspaulské ligy tvoří také soutěže pro starší hráče. Má dokonce tři: veteránská liga nad 35 let vznikla na jaře 1992 a na podzim 2016 ji hrálo 156 týmů, superveteránská liga nad 45 let se hraje od podzimu 2001 a naposledy se 62 celky, ultraveteránská liga nad 55 let začala na jaře 2012. Všechny tři spojuje to, že nejvíc titulů v nich posbírali hráči Klokan clubu Perón.

Největší svaz z Asociace malého fotbalu České republiky s víc než 45 tisíci registrovanými hráči samozřejmě tvoří zásobárnu českých reprezentací a zdobí jej také řada úspěchů. V roce 2012 ovládl mistrovství republiky v Černé Hoře tým Akta – rez. A pražský výběr pod vedením Davida Pecky a Petra Píchy vyhrál také loňský premiérový ročník DRFG Superligy malého fotbalu, vede rovněž aktuální sezonu.

Ovšem i Hanspaulské lize mírně klesá členská základna. „Počet týmů se snižuje, ještě na jaře 2013 jich bylo 768, nadcházející jaro jich bude 720,“ doplnil Filip.

 

Pražský svaz malého fotbalu

Vznik soutěže: 1972

Počet týmů v první sezoně: 8

Vznik svazu: 1991

Aktuální počet registrovaných hráčů: 45200, na podzim 2016 nastoupilo 8600 hráčů

Aktuální počet soutěží:

Hanspaulská liga – 8 lig, 61 skupin

Veteránská liga – 4 ligy, 13 skupin

Supeveteránská liga – 3 ligy, 5 skupin

Ultraveteránská liga – 1 skupina

 

- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70