Asociace malého fotbalu české republiky

Pardubické začátky: půjčené sítě a vystřihovaná čísla na tričkách

27. 02. | 17

Pardubice - Třikrát putoval titul mistrů republiky v malém fotbalu do Pardubic. FC Aegon Laguna v roce 2006, OK Bar Antimuf o rok později a Tip Credit Skipy Team jsou tři mužstva, která získala trofej pro Pardubickou malou kopanou, zkráceně PAMAKO.

Pardubice - Třikrát putoval titul mistrů republiky v malém fotbalu do Pardubic. FC Aegon Laguna v roce 2006, OK Bar Antimuf o rok později a Tip Credit Skipy Team jsou tři mužstva, která získala trofej pro Pardubickou malou kopanou, zkráceně PAMAKO. Právě jí se věnuje druhý díl putování po historii osmi svazů, jejichž výběry za necelý měsíc vstoupí do jarní části DRFG Superligy malého fotbalu.

První oficiální turnaj se v Pardubicích uskutečnil v roce 1972. Předchůdce ligy malé kopané byly jednodenní okresní přebory, které se konaly pravidelně každý rok. Vítěz postupoval na krajské finále, přeborníci na národní finále, kde hráli o titul mistra republiky. „Dřív hrály partičky kluků, kteří spolu třeba chodili do hospody, takže se jmenovali Zlatý soudek, nebo spolu dělali v Tesle. Hrály třeba čtyři mančafty, které si udělaly jednodenní turnaj, na starosti to měla tělovýchovná jednota,“ vzpomíná Vlastimil Čáň, vedoucí pardubického superligového výběru.

Malý fotbal hraje od roku 1987, přesně třicet let. „Když jsem začínal, hrál už brácha, takže jsme si taky založili mančaft. Začátky bývaly zajímavé. Ráno jsem vyrazil do budovy svazu mládeže, vyfasoval dvě sítě, dva balony, a jak jsme dohráli, zase jsem to vrátil. Tomu už pořádně nikdo nevěří, bylo to jako černobílá televize. Hráli jsme na asfaltových pláckách, měli jenom trička, vystřihovali jsme si čísla, která jsme na ně pak nažehlovali,“ usmívá se Čáň, který stále hraje za tým Antimuf.

První dlouhodobá soutěž v Pardubicích vznikla na podzim 1986, hrálo se na hřišti SK Dražkovice za účasti sedmi družstev. Systémem každý s každým jednokolově se týmy utkaly ve třech podzimních termínech. Vítězem se stal TORF Rosice nad Labem.

V roce 1993 se objevila značka PAMAKO, která se stala následníkem ligy MAKO. Její představitelé vytvořili novou strategie soutěže, přestupový, registrační, disciplinární řád a nová pravidla. První ročník ligy PAMAKO se odehrál v letech 1993/1994 a přihlásilo se 36 družstev, která byla rozdělená do první a druhé ligy. Sezony 2000/2001 se již zúčastnilo 72 týmů.

Od roku 2001 se veškeré zápasy hrají v areálu Hůrka. Aktuálně soutěží ve třech ligách a jedné veteránské dohromady 46 celků, dohromady 584 hráčů. „Počet má sestupnou tendenci. Dřív jsme měli tři ligy a ještě divize A, B, C, do toho veteránskou soutěž. Dnes je to polovina, protože mladí nechtějí hrát. Mám z toho smíšené pocity, každý chce do haly na florbal, aby nenastydl. Myslím, že nám pár lidí přitáhne nový systém výběrů,“ vyzdvihuje Čáň projekt DRFG Superligy malého fotbalu.

 

Pardubická malá kopaná

Vznik svazu: 1993

Počet týmů v první sezoně: 36

Aktuální počet registrovaných členů: 584

Aktuální počet soutěží: tři mužské, jedna veteránská

Nejúspěšnější tým: FC Aegon Laguna (mistr ČR 2006, 3. místo na MČR 2007, mistr Evropy klubů 2010)

 

- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70