Asociace malého fotbalu české republiky

Novoroční zpráva prezidenta AMF ČR

01. 01. | 15

Vánoční večírky, Vánoce. Příjemné jídlo, pití, dárky, vánoční večírky plné obžerství, třinácté platy, to vše je již za námi a nyní přichází opět ten tvrdý náraz, když si v lednu stoupneme na váhu a vytvoříme v její paměti historický rekord.

Vážení přátelé, vážení příznivci malého fotbalu,

Vánoční večírky, Vánoce. Příjemné jídlo, pití, dárky, vánoční večírky plné obžerství, třinácté platy, to vše je již za námi a nyní přichází opět ten tvrdý náraz, když si v lednu stoupneme na váhu a vytvoříme v její paměti historický rekord. V zrcadle se pak na nás směje tučňák omotaný kolem pasu a to už ani nemluvím o morální kocovině po silvestrovském flirtu nebo o těch frustrujících nesplněných novoročních předsevzetích, která jsou teprve před vámi.

Zimní období v naší zemi není někdy žádná sranda. Kdysi jsem z něj míval příšerné mindráky. Neuměl jsem lyžovat a ani se na zimu pořádně obléknout. Esteticky jsem tím velmi trpěl, protože skutečný vkus v oblékání šlo většinou prokázat do listopadu. Hezké tričko a džíny na léto si mohl dovolit každý, ale dobře se obléci v zimě to chtělo většinou nejen vkus (který jsem asi neměl), ale i peníze (a ty jsem neměl). Tak jsem se vždy přes zimu zachumlal do vlastní sebelítosti a vyčkával, až přijde jaro. Až nedávno, zhruba před třemi lety, jsem pochopil, že dělám naprostou volovinu. Kdybych se totiž uložil k takovému zimnímu „spánku“ pokaždé, ztratil bych téměř třetinu mého života. Navíc jsem také s postupem času zjistil, že zima má řadu výhod. I když třeba nemůžete grilovat maso na zahradě, vývar s knedlíčky chutná mnohem lépe než v létě. Stejně jako červené někde na chatě u rozehřátého krbu. A jestli vám ani tohle nestačí, tak nazujte lyže a zaberte v běžecké stopě. Spálíte tuk a ještě provětráte hlavu. Návod jak poznat zasněžené pláně a prosvištět mrazivými dny k lepší kondici vám určitě dodá nejeden z internetových portálů, které se touto tématikou zabývají.

Pro ty, co čas od času snídají koblihy, svačí zabíjačkovou polévku, obědvají guláš se šesti a jejich magnetický čip do posilovny se na dlouhé týdny zabydlel v roli atypické klíčenky, je pak Nový rok tím pravým dnem, kdy si dát předsevzetí, že z vaku na břiše uděláte do léta pekáč buchet a o příštích Vánocích pak před svou drahou polovičkou odmaturujete z bicepsů, když ji na Silvestra v upnutém tričku budete otevírat láhev šampaňského.

Ale dost již bylo řečeno o svátcích. Otočme teď list zpět a pojďme se podívat, co uplynulý rok 2014 přinesl v malém fotbale a co by ten aktuální měl přinést.

Na začátku roku 2014 se o pozornost přihlásil oblastní svaz Blansko, který nejdříve prostřednictvím týmu Sokol BK Sadros Boskovice pokořil všechny své soupeře a v lednu zvítězil v milovickém Final 4, aby se o několik měsíců později veřejnosti připomněl znovu vítězstvím v podání Lhoty u Lysic, která v havlovickém finále porazila kopřivnické Bari 2:0. Blansko se tímto výkonem zároveň stalo prvním oblastním svazem v historii, který získal skalp z obou těchto národních pohárů AMF a rok před spuštěním celostátní ligy tak hlásí, že je třeba s ním počítat do souboje o titul.

Průběh celého roku se potom upínal na přípravu národního týmu a jeho účast na mistrovství Evropy. To bylo z původně ohlášeného města Eilat v Izraeli z bezpečnostních důvodů přesunuto do města Herceg Novi v Černé Hoře. Národní tým před cestou na Balkán absolvoval dvě soustředění v Českém Dubu a celkem 5 přátelských utkání, ve kterých pouze 1 prohrál. Dalo by se tak říci, že národní tým odjížděl do Černé Hory s výborným sebevědomím a bylo důležité to jen přenést na hřiště. V úvodním zápase přišla ledová sprcha od Španělů v podobě výsledku 0:3 a tým se tak ve „skupině smrti“ musel následně plně soustředit na zápasy s Angličany a Turky, které však oba zvládl na výbornou, stejně jako následná utkání se Slovenskem a infarktový zápas s Chorvatskem, který byl pro diváka bezesporu výbornou podívanou, a ve kterém národní tým po remíze 3:3 zvítězil na pokutové kopy 2:0. Zastavil ho až čtyřnásobný mistr Evropy Rumunsko, se kterým naši prohráli těsně 1:2, aby stejným výsledkem potom pokořili Německo v boji o třetí místo. Česká reprezentace tak za posledních 5 let získala celkem 4 medaile. Jednu zlatou, jednu stříbrnou a dvě bronzové a je v žebříčku Evropské federace malého fotbalu na vynikajícím 2. místě. Žebříček kalkuluje výkonnost národních týmů za poslední čtyři roky.

Nutno říci, že právě dobře zmedializovaný úspěch národního týmu je vždy obrovsky cenným pro daný sport, protože vytváří směrem k mládeži autority a zapojuje tak děti a mládež do aktivního sportovního života. Pro samotný svaz to pak má vliv nejen na vyšší zájem veřejnosti o daný sport, ale také na příliv nových členů malého fotbalu a zvýšení konkurenceschopnosti. Tento fakt vidím jako jeden z velmi důležitých primárně v návaznosti na připravovanou celostátní ligu malého fotbalu a její výkonnostní kvalitu. Národní tým a celostátní liga budou vždy vizitkou daného sportu a společně s materiální, finanční a marketingovou podporou oblastních svazů s cílem zvýšit počet hráčů malého fotbalu v regionech a zkvalitnit servis nejen členům, ale i fanouškům, vidím tyto tři věci jako jedny ze základních, pakliže má být sportovní svaz úspěšným.

V závěru roku potom AMF ČR dojednala podmínky spolupráce a podpory malého fotbalu v ČR se společností MAXI-TIP s cílem přinést oblastním svazům další pasivní příjem.

Rok 2014 měl kromě vítězství dvou týmů z oblastního svazu Malá kopaná Blansko a okolí na turnajích AMF ČR také jeden další prim. Tím byla možnost sázení na zápasy národního týmu na mistrovství Evropy, kdy kurzy vypisovala Sazka. Musím osobně říci, že této novinky jsem se velmi obával a obávám i nadále, přesto jsem ji však dal řekněme zkušební zelenou. Nikdy jsem nechtěl vytvářet nic, kde bych se spolupodílel na rozvoji něčeho, co může vést ke korupci či se organizuje nebo vyvíjí směrem, který není hoden duchu fair-play a sportovnímu etickému kodexu. Ano, na jedné straně se sice jedná o další marketing malého fotbalu, ale na druhou stranu právě cesta sázení je cestou k ovlivňování utkání, která pak neodpovídají reálné výkonnosti týmů.

Jak již bylo ve dvou odstavcích zmíněno, od roku 2015 se plánuje spuštění celostátní ligy malého fotbalu. Cílem této soutěže je ještě více zmedializovat malý fotbal a přilákat více dětí, mládeže, ale i dospělých k tomuto sportu. Celostátní ligu malého fotbalu vidím také jako společný marketingový nástroj a projekt Asociace malého fotbalu a jejich sponzorů, partnerů včetně těch potenciálních, do kterého budou moci mluvit také právě samotní sponzoři a partneři. Lidé, kteří investují do malého fotbalu, se automaticky stávají jeho partnery a úspěch malého fotbalu je i jejich úspěchem. Ten vztah je symbiózou. A já cítím zodpovědnost směrem k těmto lidem, kteří mi důvěřují, a pevně doufám, že jim splatím jejich „dividendy“.

Druhým bodem k realizaci v tomto roce je potom sjednocení informačního systému všech oblastních svazů, které jsou členy AMF ČR. To povede nejen k jednodušší komunikaci mezi Správní radou AMF ČR a oblastními svazy, ale nabídne také potenciální pasivní finanční příjem pro oblastní svazy a zkvalitní servis pro členy malého fotbalu ve všech regionech. Pro partnery AMF ČR bude toto sjednocení znamenat možnost jednoduššího oslovení daných lidí a zároveň i potenciál expanze zboží a služeb našich sponzorů a partnerů na zahraniční trhy, a to především díky sjednocenému informačnímu systému Světové federace malého fotbalu, jehož rozvoj jsem si na mezinárodním poli vzal společně s rozvojem členské základny malého fotbalu v dalších zemích, na starosti.

Tyto dva důležité body vidím společně se zajištěním národního týmu a podpory oblastních svazů jako priority roku 2015, na které se chci zaměřit. Finanční podporu oblastních svazů však chci podmínit cíleně v souladu s všeobecnou koncepcí rozvoje oblastních svazů malého fotbalu, kterou bych rád v první polovině letošního roku, ve spolupráci s členy Správní rady AMF ČR, dokončil. Koncepce by měla také obsahovat aplikaci nového informačního systému v oblastních svazech.

Jak jsem již naznačil, beru za důležité i zajištění národního týmu v roce 2015 především z důvodů výše uvedených. Česká reprezentace se kvalifikovala před rokem a čtvrt na mistrovství světa 2015, tedy mezi 16 nejlepších týmů světa ze 144 zemí. Mistrovství se odehraje v druhé polovině března v 10 městech Spojených států, 1 kanadském - Montrealu a mexickém - Monterrey. Český národní tým odehraje 3 utkání základní skupiny ve 3 různých městech. Las Vegas, Ontario a San Diego. Ve skupině jej postupně vyzvou domácí Američané, hráči Izraele a El Salvadoru. Před světovým šampionátem se širší kádr národního týmu sejde ještě na únorovém soustředění v Praze, kde trenér Pokorný vybere nejlepší patnáctku hráčů, kteří 20. března odletí do Las Vegas.

Tímto bych rád poděkoval všem členům národního týmu, kteří se podíleli na přípravách týmu na mistrovství Evropy a samozřejmě i na medailovém úspěchu v Černé Hoře. Velmi si přístupu a výkonu těchto osob vážím a jsem plně přesvědčen, že se podaří navázat na medailové úspěchy i na mistrovství světa v USA. Jmenovitě bych určitě rád vyzdvihl práci generálního manažera národního týmu Luďka Zelenky, manažera Martina Lafka, vedoucího týmu Antonína Schneidera, trenérů Radka Pokorného, Stanislava Bejdy a Pavla Rosenbacha a kustoda Dominika Volavého. V návaznosti na národní tým bych také rád poděkoval komentátorovi České televize Pavlu Čapkovi a kameramanovi Pavlu Křížkovi a vůbec celé České televizi. Stejně tak bych rád touto cestou poděkoval Michalu Hrdličkovi a produkci TV Nova za mediální podporu národního týmu a mistrovství Evropy ve Sportovních novinách a prostřednictvím dokumentu ze šampionátu.

Mé poděkování bude patřit také viceprezidentovi AMF ČR Matěji Hornovi a generálnímu sekretáři Renému Pazderovi, bez jejichž práce pro malý fotbal a AMF ČR bych si jen stěží dokázal představit takový progres malého fotbalu, kterým Asociace nyní prochází. Stejně tak mé obrovské díky patří i Petru Brejlovi, koordinátorovi celostátní ligy malého fotbalu, díky kterému se řada věcí spojená s touto soutěží daří plnit v krátkých časových horizontech.

Velké díky patří také sponzorům a partnerům Asociace, jejichž přízně si velmi vážím a bez nichž by rozvoj malého fotbalu nešel tak progresivní cestou.

Závěrem bych také rád popřál mnoho úspěchů v nastávajícím lednovém Final 4 týmům, které se do něj kvalifikovaly. Tedy jihlavským Klasikům, Prachárně, pražskému AUDI United a Gamblers Most.

Závěrem bych se vrátil na samotný úvod mé novoroční zprávy, kde jsem zmiňoval vánoční období, doporučoval vám zabrat v lyžařské stopě nebo otevřít si červené u krbu, které bezesporu v tomto ročním období chutná jinak než v létě. Ať už se budete v novém roce prohánět bílou stopou nebo si prodloužíte vánoční svátky se sklenkou červeného u krbu, rád bych vám všem popřál, ať letošní zimu prožijete bez ztráty kytičky, s radostí užijete těch nejhezčích a nejoriginálnějších dárků, které vám dali ti, kterým za tu nadlidskou námahu stojíte, naplno si užijete celý nový rok a nepodlehnete předsevzetím, která nemůžete splnit.

Přeji krásný nový rok 2015 všem mým přátelům, hráčům, rozhodčím, funkcionářům, členům realizačních týmů a fanouškům malého fotbalu. Ať je pro vás symbolem zdraví, lásky a spokojenosti.

 

Filip Juda

prezident AMF ČR

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40