Asociace malého fotbalu české republiky

Oba národní týmy malého fotbalu v Altheimu otestují nové tváře

04. 01. | 19

Praha, Brno – Novou etapu načínají čeští reprezentanti v malém fotbale. Jak áčko, tak tým do 21 let už vybojovaly tituly mistrů světa i Evropy. Zatímco seniorský celek se v tomto roce pokusí o obhajobu světového triumfu v australském Perthu, česká lvíčata budují po konci největších opor nové mužstvo s vyhlídkou na mistrovství světa v Moskvě v roce 2020.

První zkouškou obou týmů bude tradiční mezinárodní halový turnaj v rakouském Altheimu, kde se oba výběry představí v neděli. „Největší postava bude Michal Salák, který projevil zájem hrát, protože loni se nemohl zúčastnit ničeho a chtěl si to zkusit. Jinak klání bereme jako hledání nových tváří, chceme si rozšířit obzory pro reprezentaci,“ popsal generální manažer českého áčka Luděk Zelenka.

Do Rakouska nejede nikdo z úřadujících evropských šampionů ze srpnového mistrovství v ukrajinském Kyjevě. Salák má však ve sbírce předloňský světový titul z Tuniska, na předchozích evropských turnajích si zahrál brněnský tandem Čeněk Cenek, Bohumír Doubravský. Z týmu vedoucího celku Superligy malého fotbalu Brna je doplňují nováčci Tomáš Selinger a David Macko, druhé Blanensko ve výběru zastupuje tvůrce hry David Krška. „Jsem rád, že šance přišla a udělám maximum pro to, aby nebyla poslední,“ pronesl fotbalista divizních Rosic Selinger.

Z kádru říjnových světových šampionů do 21 let povýšili do áčka záložníci Daniel Kasal a Tomáš Jelínek. „Nevybírali jsme podle mančaftů, které měly na podzim fazonu. Spíš jsme řešili kluky, které máme dlouhodobě v hledáčku a bylo by dobré je otestovat, jenže akcí je málo. Vytvořili jsme si zhruba padesátičlenný kádr a před měsícem jsme si řekli, kdo pojede do Rakouska, abychom je viděli v akci,“ popsal Zelenka.

Všichni mají šanci zabojovat o podzimní mistrovství světa v Austrálii. „Kostru týmu máme standardní, děláme výsledky, takže není důvod do toho úplně zasahovat, ale nominace ovlivňují práce nebo velký fotbal hráčů a na taková omezení musíme reagovat. Proto jsme si řekli, že chceme fakt hodně široký kádr, abychom měli z čeho vybírat a koho sledovat. Je nás dost, kteří se pohybují kolem malého fotbalu a reprezentace, každý má svoje území, které obhospodařuje, a z toho vzniká dostatečný počet hráčů, kteří se nám všem líbí,“ doplnil manažer.

Do 31. halového klání v Altheimu vstoupí čeští reprezentanti jako vítězové tří předchozích ročníků. „Obhajoba by byla fajn, ale od začátku všem říkám, že tam nejedeme dělat výsledky. To není turnaj, který chceme vyhrávat za každou cenu. Jde vysloveně o zkoušení, aby kluci samozřejmě ukázali, co nejvíc v sobě mají, zároveň je však nechceme svázat tím, že něco obhajují, někteří s tím nehrají rádi. Samozřejmě chceme vyhrát, ale když se to nestane, nic se neděje, rozhodně netlačíme na výsledek. Spíš na to, jak se budou hráči chovat na hřišti, když něco nevyjde,“ sdělil Zelenka.

Česká jedenadvacítka se s koncem roku rozloučila se šesti hráči, kteří pomohli k titulu světových šampionů v Praze. Za obhajobou do Moskvy už je nepustí překročení věkové hranice. Staví nový tým. Do Rakouska i tak jede šest mistrů světa, Jelínek s Kasalem se dostali do výběru áčka. „Od prvního ledna jsme vstoupili do nového cyklu, který končí mistrovstvím světa 2020 v Moskvě. Nové lídry musíme vybudovat z mistrů světa, kteří v týmu zůstali, na nich bude celek znovu držet,“ prohlásil generální manažer a vedoucí reprezentace do 21 let Petr Brejla.

Lvíčata se musejí vypořádat s koncem tahounů, kteří se výrazně podepsali pod evropský i světový titul. Věkový limit překročili gólman Václav Šlégr, kapitán Lukáš Haspra, zadák Břetislav Tvrzník i blanenský dříč v ofenzivě Adam Širůček. „Musíme hlavně úplně změnit herní styl. Haspra, Tvrzník nebo Širůček ho měli diametrálně jiný, to už nejsme schopní nahradit. Nebyli nikdy výrazně rychlí, techničtí, ale jedná se chlapy, vítězné typy, kteří to vždycky nahrazovali chytrostí a chlapskou chrabrostí, takové už teď nemáme. Musíme zareagovat a hrát víc dynamicky, technicky, otevřenější fotbal než doteď,“ líčil Brejla.

Nováčci ve výběru jsou mezi hráči do pole Richard Svoboda z Jihlavy, Marek Řehák z Pardubic a Rostislav Šebek z Mostu. „O všech beze zbytku už jsme uvažovali v roce 2018, Richarda Svobodu jsme oslovili na přípravu do Maďarska a nemohl, Máru Řeháka i Rosťu Šebka mám hodně dobře nastudované ze Superligy, o obou jsme v minulém roce taky mluvili. Potřebovali jsme však v kádru udržet starší ročníky kvůli zkušenosti i roli v týmu a nechtěli jsme zase tolik kluků v roce zkoušet, abychom nedávali příliš falešných nadějí. Napsal jsem si je vždycky pod čáru a jednoduše pro tento cyklus na ně přišla řada, je to připravená věc,“ vysvětlil generální manažer.

Bez reprezentačních zkušeností se musejí lvíčata obejít v brance, protože vedle Šlégra skončili kvůli věku i blanenský světový šampion Michal Šmerda a brněnský mistr Evropy Dominik Kunický. Šanci dostanou Tomáš Vymazal z Prahy a Marek Jech z Pardubic. „Gólmani, to je úplně jiná kapitola, měli jsme s nimi problém už v minulém roce, brankáři ročníku 1998 a mladší zkrátka nebyli. Oba známe, ale vůbec nevíme, jak se chovají na malém hřišti a v kolektivu reprezentace. Jedou vyloženě proto, abychom se poznali, něco si řekli a kdyžtak z toho do budoucna čerpali dál,“ objasnil Brejla.

Ten v Rakousku povede českou jedenadvacítku společně s Miroslavem Kalužou, protože hlavní trenér Zdeněk Parůžek po světovém šampionátu skončil. „Tento turnaj nám v realizačním týmu poslouží k tomu, abychom dospěli k rozhodnutí, jakým způsobem se vydáme dál, kdo co bude vykonávat v cyklu do roku 2020,“ dodal Brejla.

 

Nominace české reprezentace A:

Brankář: Miloslav Aschenbrenner (Most)

Hráči do pole: Tomáš Selinger, David Macko, Čeněk Cenek, Bohumír Doubravský (všichni Brno), Michal Salák, Tomáš Jelínek (oba Praha), Jan Tögel (Olomouc), David Krška (Blanensko), Daniel Kasal (Most), Patrik Denk (Plzeň)

 

Nominace české reprezentace do 21 let:

Brankáři: Tomáš Vymazal (Praha), Marek Jech (Pardubice)

Hráči do pole: Petr Hulinský, Tomáš Mařík (oba Praha), Marek Řehák, Dominik Fejl (oba Pardubice), Stanislav Rosendorf (Kolín), David Lošťák (Olomouc), Dominik Moučka (Brno), Richard Svoboda (Jihlava), Rostislav Šebek (Most)

- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 
0 | 100 | 200