Asociace malého fotbalu české republiky

Mladíci v českém týmu bojovali s nervozitou i neposlušným míčem

15. 01. | 19

Altheim – O dynamičtější a techničtější fotbal usiluje po generační výměně česká reprezentace do 21 let v malém fotbalu. Na mezinárodním halovém turnaji v rakouském Altheimu otestovala pět nováčků, z nichž můžou vyrůst noví tahouni po konci tradičních opor.

Jak o pardubickém zadákovi Marku Řehákovi, tak o útočnících Rostislavu Šebkovi z Mostu a Richardu Svobodovi z Jihlavy uvažovali trenéři už před říjnovým světovým šampionátem v Praze. Nakonec se do nominace nevešli, ale od nového cyklu dostávají šanci, aby navázali na zlaté české předchůdce. „Vůbec jsem si nemyslel, že se do národního týmu podívám. Vnímal jsem obrovskou konkurenci, kluci vyhráli mistrovství světa, nenapadlo mě to,“ sdělil po svém debutu Svoboda.

Jedenadvacetiletý mladík se zpočátku rozkoukával, ovšem postupně v Rakousku dokazoval pověst tvůrce hry i střelce, když dvakrát skóroval. „Myslím, že jsem mohl hrát líp, čekal jsem od sebe víc. Vyhovuje mi role, kdy mohu víc tvořit,“ řekl nejlepší střelec loňského premiérového turnaje moravských hráčů do 23 let.

Přestože na první pohled vypadá jako introvert, brzy zapadl do české kabiny. „Kluci byli super, přijali mě v pohodě, podporovali mě a jsem za to jen rád. Zvykl jsem si rychle. Nervozitou netrpím, takže jsem si chtěl turnaj jenom užít,“ doplnil jihlavský talent.

Také pardubický zadák Řehák se pozvolna rozjížděl, ovšem nakonec si v pěti utkáních připsal čtyři branky, hattrickem pomohl k výhře 7:3 nad Altheimem. „Mám ze srazu dobrý pocit. První zápas na mě dolehla nervozita, pak to ze mě spadlo, druhý zápas už byl dobrý. Hodně mi pomohlo, že jsme se s klukama poznali o den dřív na tréninku,“ pravil Řehák.

Jedenadvacetiletý zadák na sebe upozornil v Superlize malého fotbalu, kde už druhou sezonu pravidelně nastupuje pod trenérem národního týmu Miroslavem Kalužou. „Rád bych se ještě někdy sešel v reprezentaci se všemi kluky. Hned napoprvé jsem z toho měl dobrý pocit, jen hra byla horší s jiným balonem a mantinely. Když se hrálo pořád, zápasy mi přišly náročnější než malý fotbal,“ připomněl Řehák specifické rakouské halové klání, které letos napsalo už 31. ročník.

Most v kádru českých lvíčat zastupoval Šebek, který celostátní soutěž hraje také druhou sezonu. „Už jsem myslel dlouho na reprezentaci a strašně moc jsem si sraz užil. Kluci jsou všichni fajn, trenéři taky, vytvořili jsme dobrou partu, bylo to fajn. Toužil jsem po českém dresu a vyplnilo se mi to, za což jsem strašně rád. Doufám, že se v budoucnu ještě na nějaký sraz dostanu,“ přál si jedenadvacetiletý mladík.

Na turnaji se trefil jednou také proti Altheimu. „Popravdě jsem se na hřišti necítil vůbec dobře, nehrál jsem to, co normálně hraju. Byl jsem takový svázaný asi dresem a vším okolo,“ uvažoval Šebek.

Na halový skákavý balon a mantinely si taky zvykal pomalu. „Ze začátku to bylo strašné, na míč jsem měl až averzi, ale postupně jsem ho dostával do nohy a už mi tak nevadil. Našel jsem na něm potom i výhody a zase tak špatné to nebylo,“ usmál se Šebek.

Trojici hráčů do pole doplnili v Rakousku ještě nováčci v brance Marek Jech s Tomášem Vymazalem. Další reprezentační setkání týmu bude patrně až v létě, vrchol pro mužstvo přijde v roce 2020, kdy český celek v Rusku zabojuje o obhajobu světového zlata. „Když všechno klapne, určitě do Moskvy chci,“ vyhlížel Svoboda, který v Superlize malého fotbalu dosud odehrál tři utkání a vstřelil čtyři branky.

Na snímku v horní řadě zleva: Tomáš Vymazal, Tomáš Mařík, Dominik Moučka, Petr Hulinský, Richard Svoboda, Marek Jech.

V dolní řadě zleva: Marek Řehák, Stanislav Rosendorf, Rostislav Šebek, Dominik Fejl, David Lošťák.

- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 
0 | 100