Asociace malého fotbalu české republiky

Medailová pouť na větším evropském šampionátu začíná zase se Španěly

21. 09. | 15

Vrsar – Česká reprezentace v malém fotbalu v úterý dopoledne vstoupí do mistrovství Evropy. Většinu týmu tvoří hráči z jižní Moravy.

Vrsar – Česká reprezentace v malém fotbalu v úterý dopoledne vstoupí do mistrovství Evropy. Většinu týmu tvoří hráči z jižní Moravy.

Pouze jedinkrát z dosavadních pěti účastí na mistrovství Evropy v malém fotbalu se česká reprezentace vracela bez medaile. Před dvěma roky v Řecku skončila pátá. Na letošním šampionátu, který v pondělí večer odstartoval v chorvatském Vrsaru, opět pomýšlí na nejvyšší mety. „Přijeli jsme s tím, že chceme medaili,“ má jasno nejlepší střelec týmu na loňském Euru Ondřej Paděra.

Před rokem v Černé Hoře vybojovala česká reprezentace bronz. „Tento rok chci zlatou medaili. Tak doufám, že to vyjde,“ přeje si hráč pražského celku Santa Dominica Stanislav Mařík. Jenže mistrovství se opět rozšířilo, hraje jej dvaatřicet týmů, oproti loňskému turnaji se počet rozrostl o osm celků. „Přijeli jsme s nejvyššími ambicemi, jenže konkurence se zase zvýšila. Základ je postup ze skupiny, medaile bude bonus,“ povídá brněnský trenér národního týmu Radek Pokorný.

V základní skupině E se jeho svěřenci střetnou se Španělskem, Belgií a Řeckem. Do osmifinále postupují dva nejlepší. „Soupeře moc neznáme, spoléháme se na to, co vymyslí trenéři. Španělé budou určitě technicky výborní na balonu. Loni jsme s nimi na úvod prohráli, což nám paradoxně pomohlo, dostali jsme facku na začátku,“ připomíná ofenzivní hráč týmu Sadros Boskovice Paděra, který hraje také Moravskoslezskou fotbalovou ligu v Břeclavi.

Do loňského turnaje vstoupil český celek prohrou se Španělskem 0:3. Se stejným soupeřem zahájí šampionát ve Vrsaru v úterý hodinu před polednem před kamerami ČT sport. „Loni jsme se trápili, byli jsme příliš opatrní. Tentokrát nechceme vyčkávat, vlétneme na ně a doufám, že začneme mistrovství třemi body, abychom měli klid a nestresovali se o postup až do konce,“ nabádá Pokorný.

Do Chorvatska přivezl notně obměněný výběr, než jaký získal před rokem bronz. V týmu zůstalo jen šest pamětníků. Blanenského Davida Bednáře a jihlavského Robina Demetera nepustily jejich fotbalové kluby, Jakub Slunéčko se zase těsně před odjezdem zranil. Nahradil ho Zdeněk Traxl, který hraje Ligu malého fotbalu za Blansko. „Nová celostátní soutěž nám pomohla, hráče sleduji v kvalitních zápasech. Jsou to stále příjemnější starosti, mám z čeho vybírat,“ líčí český kouč.

Mužstvo poskládal silné, byť Ligu malého fotbalu zastupují pouze hráči tří výběrů – tři z Blanska, pět z Brna a sedm z Prahy. Většinu zdobí zkušenosti z nejvyšší futsalové soutěže a trojice hráčů má také několik desítek startů v první fotbalové lize.

Kapitán Vít Turtenwald hrál za Příbram či Bohemians Praha, Jiří Novák za Jablonec s Plzní a reprezentační nováček Jaroslav Černý naskočil do 210 utkání za Brno, České Budějovice a Slavii. „Nominaci na Euro si zasloužil na přípravném kempu. Kluci k němu vzhlíží, patří k nadstandardním hráčům“ říká o něm Pokorný. „Jeho přínos bude určitě velký. Je to skvělý fotbalista, který má spoustu zkušeností, jež budou hrát v rozhodujících momentech roli. Věřím, že právě on nás může k vysněné zlaté medaili dotáhnout,“ uvažuje Mařík.

ČESKÁ NOMINACE

Brankáři: Marek Gruber (RKM Tripoli Brno), Petr Víšek (Klokan Club Perón)

Hráči do pole: Čeněk Cenek, Bohumír Doubravský, Patrik Levčík (všichni Gioia Brno), Jaroslav Procházka, Jiří Novák (Restaurace U Pecků), Tomáš Vobořil (Rowdies HSC), Ondřej Paděra (Sadros Boskovice), Jan Koudelka (Viktoria Suchý), Stanislav Mařík (Santa Dominica), Vít Turtenwald (HS Praha), Jaroslav Černý (Klokan Club Perón), Martin Švihálek (RKM Tripoli Brno), Zdeněk Traxl (Kvasar Černá Hora)

ČESKÉ ZÁPASY VE SKUPINĚ E

Úterý, 11.00: Česká republika – Španělsko (živě na ČT sport, záznam 23. září v 0.05)

Středa, 11.00: Česká republika – Belgie (živě na ČT sport, záznam 24. září v 0.00)

Čtvrtek, 22.00: Česká republika – Řecko (záznam 25. září v 1.00 a v 8.40)

ČESKÉ VÝSLEDKY NA EURU

2010 (Anglie) – 1. místo

2011 (Rumunsko) – 2. místo

2012 (Moldavsko) – 3. místo

2013 (Řecko) – 5. místo

2014 (Černá Hora) – 3. místo

 

- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 
0 | 100