Asociace malého fotbalu české republiky

Maříka motivuje boj o místo a touží po světovém šampionátu

02. 05. | 18

Zvolen – Jako benjamínek se před dvěma lety na poslední chvíli dostal do nominace české reprezentace v malém fotbale na zlatý evropský šampionát do 21 let. Teď pražský útočník Tomáš Mařík usiluje o účast na říjnovém mistrovství světa v Praze stejné věkové kategorie.

Celou dobu patří mezi stabilní členy reprezentačního kádru, v lednu nechyběl na mezinárodním halovém klání v rakouském Altheimu, první květnový den oblékl český dres na turnaji Boxo Cup ve Zvolenu. „Vždycky je super, že se potkáme v reprezentaci, i když se kluci trošku točí, jádro zůstává stejné a tým vždycky funguje parádně. Moc si každý sraz užívám,“ pronesl Mařík.

Čeští reprezentanti v semifinále Boxo Cupu porazili Maďarsko po pokutových kopech, ve finále naopak po penaltové loterii podlehli Slovensku. „Je to škoda, mohli jsme se zase udržet na vítězné vlně, kterou jsme měli dlouhou. Na druhou stranu jsme neprohráli v základní době s dospělými týmy, což je pro nás zkušenost a o to větší výzva. Myslím, že s výkony můžeme být spokojení, výsledkově přišla malá kaňka ve finále, ale stejně jsme mohli vypadnout v semifinále. Penalty jsou loterie a paradoxně tak skončily všechny čtyři zápasy turnaje,“ podotkl jedenadvacetiletý hráč.

Mezinárodní měření sil provázel ze strany Maďarska nebo Slovenska důraz na defenzivu a dominovaly taktiky. „Bylo to opatrné ze všech stran, jak s Maďary, tak se Slováky. Za osmdesát minut jsme celkově hráli 1:1, i když jsme se snažili za jakéhokoli stavu. Díky tomu jsme se ve finále nepoložili a vyrovnali. Chvilku jsme hráli power play a za minutu jsme dali gól, což pro nás bylo hodně důležité,“ připomněl pražský útočník.

Čeští mladíci předvedli proti dospělým soupeřům vyspělé výkony. „Rozdíl je znát, máme být běhavější a kreativnější, starší hrají spíš takticky, dbají na správné postavení. Bylo to občas těžké se do nich dostávat, naštěstí se nám to jednou povedlo ve druhém zápase,“ těšila ho vyrovnávací branka Daniela Kasala ve finále.

Pro Maříka i jeho spoluhráče v této sezoně nastal boj o nominaci na mistrovství světa v Praze. „Konkurence je velká, už ve Zvolenu přibyli tři noví kluci, jeli s námi poprvé a všichni zahráli suprově. Bude to velký boj a rozhodne se až v závěru, kdo pojede a kdo ne. Doufám, že se na světový šampionát dostanu, máme ještě dva srazy a závěrečný kemp, snad ještě každý dostane dost šancí, aby se ukázal,“ doufal Mařík.

Boj o český dres subtilního štírka motivuje. „To stoprocentně. Cítím to tak, že vždycky je lepší mít někoho stejně kvalitního, se kterým se porvu o místo, než mít něco jasné. Kdyby to tak někdo měl, může něco podcenit před finální akcí, což by bylo určitě špatně. Jedině dobře, když se na šampionát dostanou ti nejlepší, kteří to pak zvládnou,“ pronesl.

Po evropském šampionátu by v Praze rád okusil i atmosféru světové akce. „Na Euro jsem se dostal díky tomu, že se mi vydařil poslední kemp, jako mladý jsem se na turnaj dostal z poslední pozice náhradníka. Doufám, že se do hry můžu dostat víc, pokud se mi povede příprava. Budu vše směřovat k tomu, aby se mi to povedlo,“ slíbil Mařík.

- Jaroslav Kára -

Foto: Svatopluk Samler

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 
0 | 100