Asociace malého fotbalu české republiky

Malý fotbal začal v Olomouci, na hřišti mezi paneláky a s amatéry

26. 03. | 19

Olomouc - Ve východní části Moravy se rozkládá město svobodné, jedinečné a vzácné, Olomouc neboli Juliomontium, hlavní město celého markrabství. Tak popsal hanáckou metropoli už v roce 1677 Tomáš Jan Pešina z Čechorodu, český katolický duchovní, dějepisec a spisovatel.

Významné místo má Olomouc také v českém malém fotbale. Pohledem do jeho historie a současnosti pokračuje seriál představování oblastních svazů před startem Superligy malého fotbalu.

V Olomouci se totiž začala psát historie tohoto sportu, už v roce 1970 se tam odehrál první organizovaný turnaj. Tedy o dva roky dřív, než vznikla pražská Hanspaulská liga. „Turnaj v malé kopané se uskutečnil na hřišti, kde kdysi hrávala Křídla vlasti Olomouc. Protože se zalíbil, pořádal se pravidelně se šesti a poté s osmi mužstvy,“ popsal začátky Vojtěch Nehera, předseda Malého fotbalu Olomouc.

Od roku 1971 začala soutěž pod Svazem socialistické mládeže, později je organizoval oddíl Malého fotbalu při SK Olomouc Sigma MŽ, pak je řídilo Sdružení futsalových mužstev Olomouc. Čtyři roky fungovala soutěž turnajově, okresním přeborníkem se stal pokaždé tým SSM 100.

Od roku 1974 už se hrála systémem podzim-jaro až doteď. Jejím domovem se stalo hřiště mezi činžovními domy ve Wanklově ulici. „Setkávali se tam amatérští fotbalisté. Uprostřed mezi činžáky byl velký prostor, který měl hřiště na basketbal a malý fotbal. Tam kluci hráli, bavilo je to, poznávali se a postupně zvali další kluky třeba z Hluboček nebo Hejčína,“ vzpomínal Nehera, který se jako hráč a také vedoucí svého mužstva přidal v roce 1973.

Prvního ročníku dlouhodobé soutěže se zúčastnilo deset mužstev a skončila v tomto pořadí: SSM 30, Přírodovědecká fakulta, Racek, Moravia, KVUSS, Kovoopravny, Moravské železárny, SSM 30 „B“, ČSAD, Hlavní nádraží. Oddíl SSM 30 Olomouc se podílel také na veřejných akcích, 11. srpna 1977 pořádal Dětský den, při němž se hrál i pionýrský turnaj v malé kopané doplněný soutěžemi.

Od desáté sezony 1980/1981 vznikla druhá liga, které se zúčastnilo osm týmů, nejvyšší soutěž hrálo dokonce šestnáct celků. Boom v počtu týmů zažila Olomouc na přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy ji hrálo 210 týmů. „Potom to začalo klesat, lidi chodili do práce ne do dvou, ale do šesti. Původně jsme měli osm lig, ale přerozdělili jsme celky pouze do čtyř a do víc skupin. Vytvořili jsme takovou pyramidu, aby nemusely týmy tak dlouho čekat s postupem,“ sdělil Nehera.

Momentálně vládne svazu, který sdružuje 2488 hráčů ve 135 klubech. V Olomouci už od počátku dodržují pravidlo, že pouze dva hráči v týmu smí mít registraci ve Fotbalové asociaci České republiky, z toho jeden musí být starší čtyřiceti let. „Všichni jsme začínali jako amatéři, po vojně už jsme nehráli velký fotbal. Když jsme zkoušeli pustit registrované hráče, vznikl problém, v tu ránu spousta amatérů odešla, protože si nezahrála,“ vysvětlil zasazení podmínky předseda.

Dalším specifikum Malého fotbalu Olomouc je i počet hráčů v utkání. V jiných oblastních svazech běžně nastupuje pět hráčů v poli a jeden brankář, kdežto na Hané čtyři hráči s jedním brankářem.

Třiasedmdesátiletý Nehera představuje prototyp zapáleného činovníka, který malému fotbalu obětoval značnou část života. Na podzim byl také za svůj celoživotní přínos uveden do Síně slávy Asociace malého fotbalu. „Už nemám výkon jako ve čtyřiceti. Příští rok bude volební valná hromada, kde na pětadevadesát procent odstoupím. Musím však za sebe sehnat náhradu, malý fotbal je moje děcko,“ přiblížil muž, který se už v roce 1984 stal členem olomouckého výkonného výboru a o pět let později začala dlouhá éra jeho předsednictví.

 

Malý fotbal Olomouc

Vznik svazu: 1970

Počet týmů v první sezoně: 6

Aktuální počet registrovaných členů: 2488

Aktuální počet soutěží: jedenáct mužských, tři veteránské

Největší počet mistrovských titulů: 7 – Real HDO OlomouC

- Jaroslav Kára, Pavel Blaha -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70