Asociace malého fotbalu české republiky

Malý fotbal v Evropě: žebříčku zemí vládne Rumunsko

12. 06. | 17

Brno - Francie, Itálie nebo Španělsko patří ve velkém fotbale mezi světové velmoci. Jenže když uberete pět hráčů, neřadí se ani mezi špičku starého kontinentu. Favority mistrovství Evropy v malém fotbale, které v pátek začalo v Brně za Lužánkami, hledejte jinde.

Brno - Francie, Itálie nebo Španělsko patří ve velkém fotbale mezi světové velmoci. Jenže když uberete pět hráčů, neřadí se ani mezi špičku starého kontinentu. Favority mistrovství Evropy v malém fotbale, které v pátek začalo v Brně za Lužánkami, hledejte jinde. „Určitě mezi ně patří Česká republika, Rumunsko, Kazachstán, Chorvatsko, Německo či Rusko,“ sděluje prezident Světové federace malého fotbalu Filip Juda.

Brno hostí v pořadí osmý evropský šampionát, který boji o medaile vyvrcholí v sobotu. Úvodních šest ročníků ovládl rumunský hegemon, loni se na trůn vyšvihl Kazachstán. „Přejeme si konečně zlato. Jsme druzí v evropském žebříčku, nic jiného ani nemůžeme chtít. Na druhou stranu rozdíl mezi mužstvy není velký, bude to hodně o štěstí,“ uvědomuje si generální manažer české reprezentace Luděk Zelenka.

Evropskému žebříčku vládnou Rumuni, třetí je Chorvatsko. „Malý fotbal jde dopředu, týmy už jsou takticky vyzrálejší, není to bláznění, výsledky 10:0 nebo 5:5 jsou výjimky. Mezi špičkovými celky se nedají očekávat přestřelky,“ uvažuje Zelenka.

Malý fotbal se hraje s pěti hráči v poli a brankářem, pravidly se příliš neliší od klasické verze s jedenácti fotbalisty, přesto oběma sportům kralují rozdílné země. „Znám plno velice šikovných hráčů velkého fotbalu, ale v malém se jim nedaří. Na velkém hřišti jsou třeba rychlí, na malý fotbal není rychlost až tak potřeba. Je to jiný styl hry,“ porovnává Juda, který vede také českou asociaci.

Boj o evropské medaile se pravidelně odehrává bez zemí jako Španělsko nebo Portugalsko. „Přitom malý fotbal je tam hodně sledovaný a organizačně na výborné úrovni. Ve Španělsku existuje přímo soutěž pro veterány, kteří se zúčastňovali profesionálních soutěží ve velkém fotbalu, jenže na Euru končí ve čtvrtfinále,“ popisuje Juda.

V jeho osobě má česká asociace velké slovo a posouvá se hodně dopředu. Už dva ročníky má za sebou celostátní DRFG Superliga malého fotbalu, v níž o titul usiluje osm oblastních výběrů. „To je velký bonus. Můžeme si do reprezentace vybírat nejlepší hráče. Řekl bych, že Česká republika je v malém fotbalu nejvyspělejší stát, přistupujeme k němu skoro až profesionálně. Přitom vnímám v jiných týmech individuálně lepší hráče než naše kluky. Dovedl bych si tam vybrat, akorát my výsledky uhráváme na taktiku, partu a další věci okolo,“ říká generální manažer.

Malý fotbal se posouvá celosvětově, vždyť jej hraje pětatřicet milionů lidí. Po velkém fotbalu a atletice má třetí největší členskou základnu na světě. V České republice se k němu hlásí přibližně šedesát tisíc registrovaných hráčů. „V poměru k počtu obyvatel jsme první mezi zeměmi. Praha s tisícovkou týmů je světový unikát,“ upozorňuje Juda.

Třeba v USA existuje profesionální liga, která se rozdělením klubů do divizí podobá hokejové NHL. „Důležité pro rozvoj jsou tři faktory: státní podpora, práce vedení národního svazu směrem k partnerům a jak daný svaz splňuje žebříček kvality. Podle hodnocení dostávají podporu. Taky jde o práci s mládeží a další generací. To už si musí sáhnout do svědomí každá země,“ doplňuje Juda.

 

Umístění českého týmu na Euru:

Anglie 2010: 3. místo

Rumunsko 2011: 2. místo

Moldavsko 2012: 3. místo

Řecko 2013: 5. místo

Černá Hora 2014: 3. místo

Chorvatsko 2015: 4. místo

Maďarsko 2016: 3. místo

Česká republika 2017: ?

 

- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20