Asociace malého fotbalu české republiky

Horyna: Pardubická liga se hraje v méně hráčích, v tom je naše slabina

29. 10. | 15

Pardubice - Patří mezi nejzkušenější pardubické hráče v Lize malého fotbalu, ale i dvaatřicetiletý Radek Horyna si jen pozvolna zvyká na jiný počet hráčů v poli. V Pardubicích nastupují týmy s brankářem a čtyřmi hráči v poli, zatímco celostátní soutěž nabízí klasický model v pěti fotbalistech v poli.

Pardubice - Patří mezi nejzkušenější pardubické hráče v Lize malého fotbalu, ale i dvaatřicetiletý Radek Horyna si jen pozvolna zvyká na jiný počet hráčů v poli. V Pardubicích nastupují týmy s brankářem a čtyřmi hráči v poli, zatímco celostátní soutěž nabízí klasický model v pěti fotbalistech v poli. „Pokud jediní hrajeme svoji ligu čtyři plus jedna, je to pro nás hrozně velká změna, v tom vidím náš největší problém,“ líčí Horyna.

To je hlavní důvod tří pardubických porážek ve čtyřech utkáních a předposlední příčky?

"Určitě jsme čekali víc, chceme se pohybovat samozřejmě ve vyšší polovině tabulky, ale jde o první ročník, a jelikož v Pardubicích hrajeme čtyři plus jedna, je to pro nás hrozně velký skok. Nikdo nevíme, jak se na hřišti pohybovat. Spíš zatím soutěže bereme tak, že se v tomto smyslu učíme."

Takže si občas připadáte na hřišti i zmatení?

"Jsme prostě zvyklí na něco jiného, hodně lidí hraje futsal a malý fotbal, máte naučené nějaké automatizmy, jak si můžete naběhnout, kde očekávat spoluhráče a nejednou je na hřišti o jednoho hráče víc, ať už spoluhráče či protihráče. Byť se to nezdá, je to pro nás velká změna a naše slabina."

Všímáte si už po čtyřech zápasech zlepšení?

"Ač bych to neměl říkat, nedokážeme se sejít ani ke společnému tréninku, což je pro nás taky velký hendikep. Scházíme se až na zápas, takže času na sehrání a vžití systému není tolik. Přesto určité posuny vidět jsou a myslím, že i proti Jihlavě to bude znát a naše výkony se budou zlepšovat."

Vidíte příčiny porážek i někde jinde?

"Taky v hráčské kvalitě, protože se zkušenějším hráčům nechce jezdit na venkovní zápasy. Absolvovali jsme duely v Příbrami a v Blansku a přesvědčit zkušenější kluky je problém, pak tam jedete s mladými a sestava bývá hodně slepená. V domácím prostředí jsme porazili Brno a potom jsme možná smolně prohráli s Milovicemi, kdy jsme ještě osm minut před koncem vedli 3:1 a prohráli jsme 3:5. Když se na domácí zápasy sejdeme, jsme konkurenceschopní, na venkovní je to samozřejmě horší, jenže to vidím i na účasti týmů, které jezdí k nám. Taky mají problémy přesvědčit své nejlepší hráče k cestování."

V pondělí hostíte poslední Jihlavu, které není tolik vzdálená, takže nastoupí obě mužstva v silném složení?

"Předpokládám. Snažíme se postavit relativně silný tým, abychom opět uspěli, samozřejmě neodkážu říct, jak Jihlava, ale jednoznačně chceme v pondělí vyhrát. Na týmu ještě pracujeme, plus do budoucna máme rozjednané další kvalitní hráče, kteří v pardubickém výběru mohou figurovat."

Posunou se Pardubice do konce podzimu v tabulce?

"Když vezmu soupeře, které máme, samozřejmě Praha je velký favorit. Pokud tedy uděláme šest bodů do konce podzimu, asi by panovala spokojenost se třemi domácími zápasy."

Jak se vám zamlouvá model celostátní Ligy malého fotbalu?

"Osobně musím říct, že jsem k tomu od začátku malinko skeptický, protože těch sportů je na můj vkus už docela hodně. Kluci hrají futsal, velký fotbal, malý, teď ještě mají jezdit na zápasy po republice, už je toho relativně hodně, ale samozřejmě se to může změnit. Vize je správná a kdybych tomu nevěřil, asi ligu sám nehraju. Všechno má svůj začátek, vyvíjí se a může jít správnou cestou, jsem však třeba zastánce systému, jakým se hrálo mistrovství republiky."

V čem?

"Na začátku byl dvoudenní turnaj, pak se smrskl na jednodenní nebo kola s postupem do Final Four. Myslím, že kdyby se tomuto systému věnovala větší pozornost, mohl si najít taky větší oblibu u týmů, než měl, pak už byla spíš klesající. Radši bych byl za turnaj, ale poměřit se takhle republikově v Lize malého fotbalu se vůbec nebráním, jako pardubický svaz tuto možnost vítáme a snad budeme důstojný účastník soutěže."

 

- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 
0 | 100 | 200 | 300 | 400 | 500 | 600