Asociace malého fotbalu české republiky

Grémium DRFG Superligy rozhodlo o nasazování rozhodčích i trenérských licencích

26. 01. | 17

Jarní část druhého ročníku DRFG Superligy malého fotbalu se pozvolna blíží a její start předznamenalo setkání Ligového grémia ve Sloupu na Moravě. Poprvé jednání vedl v roli nového předsedy Vojtěch Benda (na titulním snímku), který také trénuje mostecký výběr v celostátní soutěži.

Jarní část druhého ročníku DRFG Superligy malého fotbalu se pozvolna blíží a její start předznamenalo setkání Ligového grémia ve Sloupu na Moravě. Poprvé jednání vedl v roli nového předsedy Vojtěch Benda (na titulním snímku), který také trénuje mostecký výběr v celostátní soutěži. „Mám ohlasy, že jednání v porovnání s tím posledními bylo pozitivní, mělo hlavu a patu. Těší mě to, protože jsem byl strašně nervózní, jako předseda jsem ho vedl poprvé,“ usmál se Benda.

Celodenního rokování se vedle zástupců osmi oblastních svazů, které hrají Superligu, zúčastnili také nejvyšší představitelé Asociace malého fotbalu České republiky. Hodnocení podzimní části soutěže a například princip nominace hráčů z oblastních výběrů do českých reprezentací si vzal na starost předseda Řídící komise DRFG Superligy malého fotbalu Petr Brejla, o sledovanosti přímých přenosů na ČT sport nebo o reakcích partnerů soutěže zase hovořil viceprezident asociace Matěj Horn. Plánovanou změnu grafické podoby internetových stránek a loga malého fotbalu představil marketingový ředitel asociace Ondřej Nedoma, nechyběl ani generální sekretář Asociace malého fotbalu České republiky René Pazdera.

Největší diskuzi přineslo pět bodů jednání, které přiblížil předseda Ligového grémia:

1. Termínová listina

Nejvýrazněji se na zasedáních Ligového grémia diskutuje právě o termínově listině, ale pro jaro 2017 ji členové schválili poměrně rychle. Od příštího roku však patrně dojde k termínově úpravě celostátní soutěže. Podnět přišel z Brna. „Změna přišla na přetřes hlavně kvůli tomu, že nechceme hrát v měsících, kdy se brzy smráká, takže až do listopadu. Předložený návrh počítá s dřívějším začátkem podzimní části, tedy už v srpnu místo září, a také jejím dřívějším koncem, místo listopadu hrát jen do konce října. Jde pouze o usnesení, nic není rozhodnutého, ale většina oblastních svazů a členů grémia by s návrhem souhlasila, kdyby padl. Na příštím zasedání grémia to chceme řešit jako jeden ze stěžejních bodů. Je možné, že tato varianta nastane od nové sezony, nejde o nic aktuálního pro jaro,“ přiblížil Benda.

2. Nasazování rozhodčích

Pro jarní sezonu došlo k redukci rozhodčích DRFG Superligy malého fotbalu, kteří ve stejném hotelu, kde jednalo grémium, měli paralelně školení. Ale podstatnější je jiná informace: správní rada Asociace malého fotbalu České republiky na základě podnětů Ligového grémia rozhodla, že už od jara nebudou rozhodčí pískat domácí zápasy výběrů v oblastech, odkud podcházejí. „Sudí nebudou jezdit přes celou republiku, ale podle geografické polohy cestovat k nejbližším oblastním svazům, takže z Mostu třeba do Prahy či Příbrami. Slibujeme si od toho za prvé větší respekt rozhodčích, protože se občas přenášely do utkání války z domácích soutěží, za druhé i větší respekt hráčů, kteří si k cizímu rozhodčímu patrně nedovolí tolik,“ popsal Benda.

3. Zjednodušení pravidel

Ligové grémium také navrhlo ustanovení pracovní skupiny, která upraví pravidla Evropské federace malého fotbalu pro potřeby DRFG Superligy malého fotbalu. Předsedou pracovní komise bude Pavel Majer, šéf komise rozhodčích celostátní soutěže, dále ji budou tvořit jeden rozhodčí a dva zástupci oblastních svazů. „Dnešní malý fotbal se rozhoduje podle evropských pravidel a některé části jsou převzaté ze světových, což je dohromady okolo osmdesáti stránek, které se navíc strašně rozporují. Prostudovali jsme je a navrhli zřízení komise, která je zobecní pro potřeby malého fotbalu reálného v České republice, bude to otevřený dokument na pět až deset stránek. Dva členové oblastních svazů tam jsou hlavně z toho důvodu, aby sloužili jako konzultanti a připomínkovali,“ objasnil předseda Ligového grémia.

4. Trenérské licence

Další krok k povýšení soutěže představuje zavedení trenérských licencí. Od 1. ledna 2018 povedou oblastní výběry pouze jejich držitelé. „Některým svazům sice připadalo, že jim tím ztěžujeme podmínky, takže tento bod trošku jitřil emoce, ale všichni ho vzali na vědomí. Vybereme dva termíny v tomto roce a všichni, kdo mají zájem pohybovat se v malém fotbalu na těchto postech, si udělají jednodenní kurz. V malém fotbalu nejde diktovat herní nácviky, každý si hraje, jak uzná za vhodné, takže licence se bude skládat ze tří částí, které jsme si odsouhlasili – z psychologické, pravidlové a zdravovědy,“ sdělil Benda. Už od února pak získají nové registrační průkazy všichni superligoví hráči.

5. Superligové areály

Na Ligovém grémiu se také hodnotily areály, v nichž se hrají utkání DRFG Superligy malého fotbalu a Asociace malého fotbalu České republiky vyzvala oblastní svazy k nápravě nedostatků. Každý má za úkol vytvoření projektu, jak hřiště uvést do bezchybného stavu. „Všechny oblastní svazy mají v projektu zohlednit, jaké materiální věci do areálu potřebují, a zpracovat koncept přípravy hřiště zejména pro televizní utkání. Asociace malého fotbalu se pokusí projekty financovat z různých zdrojů, ale může dojít k tomu, že bude jen spoluúčastník na financování. Areály určitě potřebujeme zkvalitnit,“ poznamenal předseda.

Evidence asistencí

Jeden ze závěrečných bodů jednání ani tak nerozproudil diskuzi, jako spíš souhlasné pokyvování. Právě Most navrhl od příští sezony také zavedení statistické novinky: vedle počtu branek se budou počítat také gólové nahrávky. „Máme s tím v Mostu dobré zkušenosti, děláme to druhý rok a u hráčů měly asistence velký ohlas, pro potřeby reprezentace může jít o přínosný ukazatel, který má výbornou vypovídající hodnotu o hráči. Střelců jako je Ondra Paděra nebo David Macko, kteří dají hodně gólů, může být v soutěži třeba pět. Jenže například náš hráč Tomáš Režný dal jen dva góly za sezonu, zato jich jedenadvacet připravil. Kdybychom nechali jen kolonku branek, asi si ho nikdo nevšimne, ale teď už je taky v reprezentaci. Pro nás jde o nepostradatelný článek mosteckého výběru, obejde hráče jeden na jednoho, dá finální přihrávku a smetanu slíznou střelci,“ uzavřel Benda.

 

- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 
0 | 100 | 200 | 300 | 400 | 500 | 600 | 700