Asociace malého fotbalu české republiky

Rozhodčí na mezinárodní listině. Český šéf vybral čtyři

30. 11. | 20

Příbram - Čeští rozhodčí mají ve světě zvuk a v malém fotbale to platí ještě víc než ve velkém. Ověřte si to hned na několika faktech. Za prvé členem komise rozhodčích Světové federace malého fotbalu za Evropu se stal Jaroslav Pakosta. Za druhé na listinu pro mezinárodní soutěže v příštím roce navrhl čtyři jména, která komise schválila.

V příštím roce se tak určitě objeví čeští zástupci na mistrovství světa nebo Evropy, pokud koronavirová pandemie umožní jejich uspořádání. „Čtyři jména jsou schválená a každý by se měl příští rok někam podívat,“ potvrzuje elitní český sudí Jaroslav Pakosta, který před rokem řídil finále mistrovství světa dospělých v australském Perthu.

Na mezinárodní listinu sudích komise po jeho doporučení zařadila čtveřici Matěj Kubečka, Michal Pfeifer, Jiří Dolanský a Michal Šik. „Starší postupně vyklízejí místo a přicházejí mladí vlčáci, kteří si svými výkony zaslouží šanci. Mají potenciál něco dokázat na evropské i světové úrovni,“ podotýká příbramský sudí, který vede komisi rozhodčích Superligy malého fotbalu.

Pojďme si jednotlivé rozhodčí navržené na mezinárodní listinu představit. První na řadě je teprve devatenáctiletý Matěj Kubečka z Nymburku, který často rozhoduje duely se svým otcem Pavlem. „Je to syn podle mě nejlepšího rozhodčího, kterého Superliga má. Pavel Kubečka je pro mě největší osobnost. Pan rozhodčí. Jeho syn Matěj je hodně mladý, spolupracuje s námi dva roky. Když řídí utkání s otcem, je to báječná podívaná, ale nenavrhl jsem ho kvůli tatínkovi. Na to, kolik je Matějovi let, má skvělý pohyb na hřišti a u hráčů obrovský respekt. Pro mě byl jasná volba, dlouhodobě píská velký fotbal a je fakt dobrý,“ popisuje nejmladšího ze čtveřice Pakosta.

Jedenatřicetiletý Michal Pfeifer z Jihlavy už si v kariéře jako asistent rozhodčího sedmkrát vyzkoušel nejvyšší českou fotbalovou soutěž. „V Superlize je s námi od začátku a vím, že ho můžu nasadit na nejtěžší zápas od devíti večer a v klidu jít spát. Ráno si určitě nepřečtu, že se tam stal nějaký průšvih. Je to vypískaný borec, který má zájem o evropské soutěže, protože je to něco navíc v kariéře rozhodčího,“ vysvětluje šéf českých rozhodčích malého fotbalu.

O rok starší plzeňský sudí Michal Šik do Superligy poprvé nakoukl před dvěma lety. „Už minulý rok předváděl super výkony, ale nijak nevyčníval. Letos jsem ho viděl na Českém národním poháru i v Superlize a je o dva stupně výš. Je chytrý, hodně do fotbalu dává, připravuje se na zápasy. Ví, jak vypadat, všechny věci má zmáklé. Velmi rychle pochopil, že pomaličku odchází stará parta a bude potřeba silnější hlas, lídr. Chopil se toho, začal pracovat s mladými, komunikovat se mnou, dával mi zpětnou vazbu, kterou jsem vyžadoval. Za jeden rok obrovsky vyrostl a přesvědčil mě, že na listinu pro příští rok patří,” poznamenává jedenatřicetiletý Pakosta.

Za posledního nominovaného hovoří zkušenosti, olomouckému Jiřímu Dolanskému je jedenačtyřicet let. „V Superlize je s námi taky od začátku, snad kromě jedné sezony, zapískal si Euro v Brně 2017 i o rok později světový šampionát do 21 let v Praze. Je to strašně spolehlivý rozhodčí bez větších ale. Už má ovšem nějaký věk a tahle sezona může být jedna z posledních, protože na evropské a světové úrovni je limit čtyřicet pět let, potom musí rozhodčí skončit. Jiří si zaslouží podívat se ještě minimálně do Evropy,“ ozřejmuje Pakosta.

Příbramský sudí rovněž patří na mezinárodní listinu, kam si jej vyžádal šéf komise rozhodčích Světové federace malého fotbalu Nemanja Ljumovič. Sudí z Černé Hory, se kterým Pakosta řídil finále v australském Perthu, stanul v jejím čele na jaře po vítězství ve volbách. Za každý kontinent si vybral jednoho člena komise a za Evropu ukázal na Pakostu. „Nemanja měl pocit, že budu kandidovat na předsedu, což jsem mu okamžitě vyvrátil, protože bych to nestíhal. Tak se mě rovnou zeptal, zda bych přijal pozici jako člen komise za Evropu, kdyby vyhrál. Ten nemá tolik práce jako předseda, takže mě druhý den po výhře navrhl a výkonný výbor světové federace mě schválil,“ informuje Pakosta.

Od minulé sezony se stal garantem licenčního a školícího systému českých rozhodčích, od května už vede komisi sudích místo Petra Brejly, výkonného ředitele Superligy malého fotbalu. „Baví mě to,“ doplňuje Pakosta, který celostátní soutěž píská od jejího začátku. Jako předseda českých arbitrů patří také do evropské komise. Pod hlavičkou světové federace má na starosti licence a trénink rozhodčích i jejich veškerou přípravu včetně fyzické stránky.

- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20