Asociace malého fotbalu české republiky

Zpátky do minulosti: Češi ztratili zlato minutu před koncem finále

29. 04. | 20

Brno – Už sahali po titulu, ovšem závěr utkání čeští reprezentanti nezvládli a ve finále prvního oficiálního mistrovství Evropy v malém fotbale podlehli domácím Rumunům 3:4 po pokutových kopech. Šampionátu v roce 2011 se věnuje druhý díl seriálu mapující největší mezníky v historii českého malého fotbalu.

Na klubový evropský šampionát, který v roce 2010 hosti stadion Manchesteru United, navázalo o rok později rumunské město Tulcea, kde se poprvé v historii malého fotbalu sešly reprezentační výběry starého kontinentu. „Samozřejmě turnaj ještě neměl takovou úroveň, když to srovnám třeba s rokem 2015, kdy jsem taky hrál, po všech stránkách šlo o úplně jiný level. Některé týmy byly slabší, ovšem Rumuni hráli fakt dobře, jako vždycky v malém fotbale,“ vzpomínal na šampionát brněnský útočník Martin Švihálek (na snímku uprostřed).

Právě Brněnský svaz malé kopané dodal do národního týmu hned čtyři hráče. Není se co divit, když se koučem reprezentace stal Radek Pokorný, který trénoval v nejvyšší soutěži hegemona Tripoli Brno. „Věděl jsem o hráčích, se kterými mohu počítat jako se základní osou pro takové turnaje a musím říct, že mě na šampionátu rozhodně nezklamali. Před mistrovstvím jsem na trénincích vyzkoušel skoro čtyřicet hráčů a z nich jsem potom vybral nejlepší, s nimiž jsem odlétal do Rumunska. Důležitý je i kolektiv. Mít špičkové hráče, kteří nejsou ztotožněni s kolektivním přístupem, je jako sbírka diamantů, která navenek nemá žádné souznění, prostě se k sobě nehodí,“ popsal tvorbu mužstva kouč Pokorný.

Základní skupinou B prošel český celek suverénně, když porazil Moldavsko 3:2, Kypr 3:1 a Srbsko 3:0. Ve čtvrtfinále pak zdolal Portugalsko 1:0. Pořádné drama přineslo semifinále, v němž čeští reprezentanti dlouho prohrávali s Řeckem, deset minut před koncem srovnal záložník Tomáš Plot. Rozhodovaly až pokutové kopy, v nichž milovický brankář Ondřej Fišer dvě penalty chytil a po trefách Alexandra Kováře se Švihálkem slavil český celek postup do boje o zlato.

V něm se postavil největším favoritům turnaje, domácím Rumunům, kteří v semifinále přejeli Moldavsko 4:1. Češi je však pořádně zaskočili, vyhráli poločas a ještě tři minuty před koncem vedli 3:1 po gólech nejlepšího hráče turnaje Františka Karaffy, Petra Matějky a Plota.

Jenže pak přišel kolaps: snížení a v poslední minutě vyrovnání z penalty. Opět rozhodovaly pokutové kopy a v nich se tentokrát prosadil pouze jihlavský Kovář, zatímco brněnské duo Švihálek a Martin Hanák neuspělo. „Raději jsem zapomněl, že jsem ji nedal, ale na penalty chodím pořád. Další rok jsme byli třetí a to jsem ji dal,“ připomněl Švihálek Euro v Kišiněvě, kde uspěl v rozstřelu o bronz.

Ovšem v Rumunsku přišel o zlato. „Byli jsme lepší než Rumuni, podělali jsme si to. Škoda, měli jsme vyhrát,“ zalitoval brněnský hráč. „Ze tří šampionátů mám dvě placky, malý fotbal mě fakt bavil, bylo to hezké období,“ doplnil Švihálek, který přidal ještě čtvrté místo z chorvatského Vrsaru v roce 2015.

Finále sledovala napěchovaná aréna pro sedmnáct tisíc diváků. „To jsme opravdu nečekali. Hala byla vyprodaná, nedaly se sehnat lístky na finále a těšilo nás, že přišel plný dům. Kolikrát ani hráči neslyšeli, co jim říkám, jaký tam byl řev a povzbuzování. Samozřejmě obrovskou nadvládu měli fanoušci Rumunska, ale bylo sympatické, že se tam sešli hráči ostatních týmů, a když jsme vstřelili branku, slyšeli jsme odezvu. Takže to nebylo tak úplně jednostranné,“ popsal Pokorný.

Bezmála stotisícová Tulcea nabídla českým reprezentantům skvělé zázemí. „Bylo to super, Filip Juda (prezident Asociace malého fotbalu České republiky i Světové federace malého fotbalu – pozn. red.) vždycky zařídil, že se o nás pořadatelé dobře postarali. Užili jsme si taky výbornou zábavu,“ podotkl Švihálek.

 

miniEURO 2011 Tulcea

Výsledky českého týmu:

Skupina B: ČR – Moldavsko 3:2, ČR – Kypr 3:1, ČR – Srbsko 3:0

Čtvrtfinále: ČR – Portugalsko 1:0

Semifinále: ČR - Řecko 1:1, 2:0 na penalty (branka ČR: Plot, penalty proměnili Kovář a Švihálek)

O 3. místo: Moldavsko – Řecko 1:0

Finále: Rumunsko - ČR 3:3 (1:2), 2:1 na penalty (branky: 2x Radanescu, Razvanov z pen. - Karaffa, Matějka, Plot, penaltu proměnil Kovář, neproměnili Švihálek a Hanák)

Sestava České republiky:

Brankář Ondřej Fišer. Hráči do pole: Petr Matějka, Tomáš Plot (všichni Milovice), František Karaffa, Martin Švihálek, Martin Hanák, Marek Szczygiel (všichni Brno), Petr Šmeral (Pardubice), Alexander Kovář (Jihlava)

- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 
0 | 100 | 200