Asociace malého fotbalu české republiky

Brněnský svaz začínal se čtyřmi týmy, teď má čtyři a půl tisíce členů

22. 02. | 17

Brno - Teprve příští rok oslaví Brněnský svaz malé kopané dvacet let od svého založení, vzhledem k počtu obyvatel ve druhém největším městě České republiky se však pyšní velmi dynamickým rozvojem soutěží a stále narůstajícím počtem členů.

Brno - Teprve příští rok oslaví Brněnský svaz malé kopané dvacet let od svého založení, vzhledem k počtu obyvatel ve druhém největším městě České republiky se však pyšní velmi dynamickým rozvojem soutěží a stále narůstajícím počtem členů. Pohledem do historie BSMK začínáme putování po osmi svazech, jejichž výběry za měsíc vstoupí do jarní části DRFG Superligy malého fotbalu.

U zrodu Brněnského svazu malé kopané stál současný prezident Asociace malého fotbalu České republiky a také prezident Světové federace malého fotbalu Filip Juda. První ročník soutěže uspořádal pro čtyři mužstva. „V začátcích se hrála liga na jednom hřišti, postupem času se s přibývajícími týmy počet hřišť zvyšoval, přičemž ale ještě v sezoně 2008/2009 fungovaly asi tři hlavní, na kterých se hrálo. V aktuální sezoně se hrají soutěže BSMK na třinácti hřištích,“ popsal brněnský viceprezident René Pazdera.

Nyní má Brněnský svaz malé kopané 4520 registrovaných členů, z toho patnáct stovek aktivních hráčů, pět mužských soutěží, tři univerzitní, ligu žen a juniorů. „Počet týmů má stoupající tendenci, v posledních dvou letech sice stagnoval, ale v této sezoně máme historicky nejvyšší počet dětských celků a taky jsme poprvé v historii otevřeli pět soutěží mužů. Do budoucna určitě zapracujeme na zvýšení počtu dětí a žen,“ vyhlížel Pazdera, zároveň generální sekretář Asociace malého fotbalu České republiky.

Ligu žen BSMK pravidelně organizuje od sezony 2008/2009, loni zaznamenal historicky nejvyšší počet týmů, a to devět. Už čtvrtý rok funguje také Univerzitní liga, která má tři skupiny a letos rovněž nejvíc družstev - dohromady 33. „Je složena kompletně ze studentů vysokých škol a zahraničních studentů na pobytu Erasmus,“ doplnil viceprezident.

Největším sběratelem titulů v brněnské Superlize je mužstvo Tripoli Brno, které získalo deset trofejí. Z jeho kádru a také z týmu Gioia Brno pochází největší počet rekrutů pro výběr do celostátní ligy. Brněnský svaz malé kopané také pravidelně dodává hráče do reprezentací, v uplynulé sezoně slavili titul mistrů Evropy do 21 let Dominik Kunický a Michal Mezník, bronz z evropského šampionátu dospělých pak přivezli Marek Gruber a Patrik Levčík.

 

Brněnský svaz malé kopané

Vznik svazu: 1998

Počet týmů v první sezoně: 4

Aktuální počet registrovaných členů: 4520

Aktuální počet soutěží: pět mužských, tři univerzitní, jedná ženská a jedna juniorská

Nejvíc superligových titulů: 10 - Tripoli Brno

 

Foto: Deník/Lubomír Stehlík

- Jaroslav Kára -

Další články

< předchozí strana | následující strana >
0 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50 | 60 | 70